Sibel Oral

Murat Şevki Çoban

Seçil Epik

23 Kasım Cumartesi 14:00-17:00

K24 Yeni Yazarlarını Arıyor: Kitap Kritik Atölyesi

Sibel Oral - Murat Şevki Çoban - Seçil Epik

Atölye

Kitap eleştirmenliği ile kitap tanıtım yazılarının birbirine karıştırıldığı bu tüketim ve görüntü çağında kitaplarla ve yazarlarla ilgili yazı yazmak isteyenleri "K24 Yayın Masası"na davet ediyoruz.

On hafta, toplam otuz saat sürecek bu sertifikalı atölyede 2020 Şubat ayında beşinci yılına girecek olan kitap kültür kritik sitesi K24'ün editörleri rehberimiz olacak.

Atölyeyi bazı sorular sorarak başlatıyoruz: Neden kitap yazısı okuruz? Kitap tanıtım yazılarında özet çıkarmasak yazı uzamaz mı? Yazmasak çıldırır mıyız? Sahi neden kitap yazısı yazıyoruz? Eleştiri mi tanıtım mı? Yoksa görünmek için mi yazıyoruz? Söyleyecek yeni bir sözümüz, soracak bir sorumuz var mı? Bir edebiyat mecrasının kitap yazısı yazarından beklentisi nedir? Okur neden kitap eleştirisi okur? Önce yazar sonra okur muyuz? Editör ve yazar ilişkisi nasıl olmalıdır? Editörün revizyon talepleriyle yazarın egosu nasıl uzlaşır?

Bunlar eğlenceli sorular ama elbette soruların cevaplarını tartışmakla kalmayacağız bu atölyede. İyi bir edebiyat dergisinin kendi çağının yeni yazarlarına/eleştirmenlerine kapı açması ve kendi kuşağının yazarlarını/eleştirmenlerini yetiştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. K24 Yayın Masası olarak de bu dert ve hayalle, bu atölye kapsamında yeni yazarlarımızla tanışmayı da hedefliyoruz.

Atölye programı boyunca okuyacağımız, eleştireceğimiz kitapları K24 Yayın Masası belirleyecek. Bu süreç boyunca konuk editör, yazar ve eleştirmenlerle de buluşacak, iyi kitap tanıtım ve eleştiri yazılarını birlikte inceleyeceğiz. Atölye de kitaplar üzerine yazmayı öğrenecek, yazdıklarımızı revize edecek, beğenmeyecek, beğenenen kadar üzerinde çalışacağız.

Atölye sürecinde ve sonucunda üretilen kitap yazıları K24'ün "Tatlı Perşembe"sinde yayımlanacak, atölye bitiminde katılımcılara sertifika verilecek. Ve belki bu atölyeyi bitirenler arasından K24'ün sürekli yazarları da çıkacak. Bekliyoruz!

Gündüz Vassaf, Orhan Koçak, Murat Yalçın ve Sanem Sirer'in katılımıyla...

Sibel Oral: Uzun yıllar gazete ve dergilerde kültür sanat alanında gazetecilik, editörlük yaptı. İlk kitabı Beni Beklerken 2006’da, ikinci kitabı Zayi 2011’de, üçüncü kitabı Toprağın Öptüğü Çocuklar 2015'te yayımlandı. K24’ün Yayın Yönetmeni. 

Murat Şevki Çoban: 4 Temmuz 1987’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi'nde Çeviribilim okudu. 2009'dan beri kültür sanat alanında gazetecilik yapıyor. K24'ün Yayın Koordinatörü.
 
Seçil Epik: Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Edebiyatta queer ve feminizm başta olmak üzere yazılar yazıyor, söyleşiler yapıyor, 2016'dan beri K24'te editörlük yapıyor.

Teyitli katılımcılar için ve ücrete tabi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır