Sibel Oral

Murat Şevki Çoban

Seçil Epik

12 Ekim Cumartesi 14:00-17:00

K24 Yeni Yazarlarını Arıyor: Kitap Kritik Atölyesi

Sibel Oral - Murat Şevki Çoban - Seçil Epik

Atölye

Kitap eleştirmenliği ile kitap tanıtım yazılarının birbirine karıştırıldığı bu tüketim ve görüntü çağında kitaplarla ve yazarlarla ilgili yazı yazmak isteyenleri “K24 Yayın Masası”na davet ediyoruz.

On hafta, toplam otuz saat sürecek bu sertifikalı atölyede 2020 Şubat ayında beşinci yılına girecek olan kitap kültür kritik sitesi K24’ün editörleri rehberimiz olacak.

Atölyeyi bazı sorular sorarak başlatıyoruz: Neden kitap yazısı okuruz? Kitap tanıtım yazılarında özet çıkarmasak yazı uzamaz mı? Yazmasak çıldırır mıyız? Sahi neden kitap yazısı yazıyoruz? Eleştiri mi tanıtım mı? Yoksa görünmek için mi yazıyoruz? Söyleyecek yeni bir sözümüz, soracak bir sorumuz var mı? Bir edebiyat mecrasının kitap yazısı yazarından beklentisi nedir? Önce yazar sonra okur muyuz? Editörle yazarın ilişkisi nasıl olmalıdır? Editörün revizyon talepleriyle yazarın egosu nasıl uzlaşır?

Bunlar eğlenceli sorular ama elbette bu soruların cevaplarını tartışmakla kalmayacağız bu atölyede. İyi bir edebiyat dergisinin kendi çağının yeni yazarlarına/ eleştirmenlerine kapı açması ve kendi kuşağının yazarlarını/eleştirmenlerini yetiştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. K24 Yayın Masası olarak bu dert ve hayalle, atölye kapsamında yeni yazarlarımızla tanışmayı hedefliyoruz.

Atölye programı boyunca okuyacağımız, eleştireceğimiz kitapları K24 Yayın Masası belirleyecek. Bu süreç boyunca konuk editör, yazar ve eleştirmenlerle de buluşacak, iyi kitap tanıtım ve eleştiri yazılarını birlikte inceleyeceğiz. Atölyede kitaplar üzerine yazmayı öğrenecek, yazdıklarımızı revize edecek, beğenmeyecek, beğenene kadar üzerinde çalışacağız.

Atölye sürecinde ve sonucunda üretilen kitap yazıları K24’ün “Tatlı Perşembe”sinde yayınlanacak, atölye bitiminde katılımcılara sertifika verilecek.

Ve umuyoruz ki bu atölyeyi bitirenler arasından K24’ün sürekli yazarları da çıkacak. Bekliyoruz!

Gündüz Vassaf, Orhan Koçak, Murat Yalçın ve Sanem Sirer'in katılımıyla...

 

Sibel Oral: Uzun yıllar gazete ve dergilerde kültür sanat alanında gazetecilik, editörlük yaptı. İlk kitabı Beni Beklerken 2006’da, ikinci kitabı Zayi 2011’de, üçüncü kitabı Toprağın Öptüğü Çocuklar 2015'te yayımlandı. K24’ün Yayın Yönetmeni. 

Murat Şevki Çoban: 4 Temmuz 1987’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi'nde Çeviribilim okudu. 2009'dan beri kültür sanat alanında gazetecilik yapıyor. K24'ün Yayın Koordinatörü.
 
Seçil Epik: Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. Edebiyatta queer ve feminizm başta olmak üzere yazılar yazıyor, söyleşiler yapıyor, 2016'dan beri K24'te editörlük yapıyor.
 
Başvuru ve kayıt için:
(0212) 2529389
+90 536 7184202
 
 
 

Teyitli katılımcılar için ve ücrete tabi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır