4 Kasım Pazartesi 19:00-22:00

Yaratıcı Okurluk

Fatih Özgüven

Atölye

Bu atölye okuru metinle baş başa kalmaya ve her şeyden önce metinden aldığı haz üzerine düşünmeye, daha da ötesi bu konuda yaratıcı olmaya davet ediyor. Hem yazarın yazarken yaptıklarının tadını çıkarmak, hem de metinle ilgili keşifler yapmak istiyoruz.

Metne nereden giriyoruz? Hangi işaretleri takip ederek yol alıyoruz? Yazarın yaptığı her şeyin izini nasıl sürüyoruz ya da kaybolduğumuz yerlerde okur olarak biz kendimiz yeni bağlantılar kuruyor muyuz? Böyle bir okurluk bizi hem metinden aldığımız zevki çoğaltmaya hem de yazarın yapmak istediklerini anlamaya daha çok yaklaştıracaktır.

Usta yazar, eleştirmen, editör ve çevirmen Fatih Özgüven’in rehberliğindeki dört haftalık bu atölyede Kasım ayı boyunca Pazartesi akşamları buluşacağız. Her derste uzun hikâye ya da novella tarzı bir yapıtı ele almayı ve üçer saatlik ders süresi boyunca, derse gelmeden önce okunan metin üzerinde yoğunlaşmayı hedefliyoruz.

Seçtiğimiz ilk metin Gustave Flaubert’in İletişim Yayınlarından çıkan Üç Hikâye adlı kitabındaki "Basit Bir Yürek" hikâyesi. Bu basımda Flaubert üzerine iki önsöz ve bir sonsöz bulunmakta ve bunlar dersin gidişatı ile doğrudan alakalı olmamakla birlikte yazarı bağlama yerleştirmek açısından yararlı. İsteyen katılımcı bunların yanı sıra Basit Bir Hikâye dışındaki iki hikâyeyi de okuyabilir. Bu da yazarın ilgilerinin çeşitlliliğini görmek açısından ilginç olacaktır. 

İyi okumalar!

 

Fatih Özgüven: 1957 İstanbul doğumlu. Avusturya Lisesi ve İÜEF İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. İletişim Yayınları’nda editörlük yaptı. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve TV Bölümü’nde sinema ve edebiyat dersleri verdi. Esrarengiz Bay Kartaloğlu adında bir romanı ve Yerüstünden Notlar adlı bir denemeler derlemesi, Bir Şey Oldu, Hiç Niyetim Yoktu, Hep Yazmak İsteyenlerin Hikâyeleri ve Küçükburun adlı hikâye kitapları var. Borges, Nabokov, Kundera, Henry James, Karen Blixen, Thomas Mann, Thomas Bernhard, Paul Auster, Flannery O’Connor, Virginia Woolf gibi yazarların eserlerini çevirdi.  

       

Teyitli katılımcılar için ve ücrete tabi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır