Aslı Tohumcu

Serkan Gülpınar

24 Ağustos Cumartesi 11:00-16:00

Genç Okurlar Genç Yazarlar Programı

Aslı Tohumcu - Serkan Gülpınar

Atölye

Kıraathane'de yaptığımız en iyi işlerden birinin, 15-19 yaş aralığındaki gençleri okumaya, yazmaya ve eleştirmeye teşvik ederken, hak temelli bir yaklaşım ve her türlü ayrımcılığa karşı eşitlikçi bir anlayış benimseye bu program olduğuna inanıyoruz.

Sonbahar, Kış ve İlkbahar sezonlarımızda birçok öykü, deneme ve eleştiri yazısının yanı sıra Şebnem İşigüzel’in Ağaçtaki Kız, Mine Söğüt’ün Kırmızı Zaman, Engin Türkgeldi’nin Orada Bir Yerde, Yavuz Ekinci'nin Peygamberin Endişesi adlı kitaplarını okuduk. Okuyup incelediğimiz kitapların yazarlarını atölyemizde ağırladık, kitaplarıyla ve yazma/yazarlık süreçleriyle ilgili söyleşiler gerçekleştirdik. Okuduğumuz kitaplardaki içeriğe paralel olarak belgesel ve filmler izleyip değerlendirmelerde bulunduk. Ayrıca, atölye boyunca yerli ve yabancı yazarlardan seçtiğimiz; toplumcu gerçekçiden bilimkurguya, polisiyeden gotiğe, birçok farklı türde öyküler okuyup inceledik. Genel yazı temrinleri yaptık ve öyküler kaleme aldık. Yazdığımız her öykünün otopsisini yaparak metinlerimize eleştirel bir gözle bakabilme becerisi kazanmaya çalıştık.

Ve kendi çapımızda dev bir adım atarak okur karşısına çıktık: Program katılımcısı genç arkadaşlarımızın kaleme aldığı, ortak kararla seçtiğimiz öykülerle program kapsamında yaptığımız söyleşileri Genç Kıraathane blogunda yayınlamaya başladık.

İlkbahar Sezonu sonunda sekiz aylık yoğun bir çalışmayı başarıyla tamamlayan katılımcılarımız sertifikalarını aldılar. Ancak süren okumalarımızı, bitmesin istediğimiz tartışmalarımızı Yaz Sezonu'ndaki bu aylık buluşmalarla ilerletmeye de karar verdik. 

Genç Okurlar ve Genç Yazarlar Programı Sonbahar Sezonu'nda yeni katılımcılarla devam edecek.

Aslı Tohumcu: 1974 Leverkusen doğumlu. İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü; çeşitli yayınevlerinde editörlük, TRT 2’de sunuculuk ve danışmanlık yaptı; kitap ekleri çıkardı. Abis, Yok Bana Sensiz Hayat, Şeytan Geçti, Taş Uykusu, Ölü Reşat, Sevil de SevmeDurmadan Leyla adlı kitapları yayımlandı. Kutlukhan Kutlu ile Güçoburlar adlı derlemeyi hazırladı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Birçok öykü ve çocuk kitabı da var. 

Serkan Gülpınar: 1980’de doğdu. İnönü Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. 2006’dan beri öğretmenlik yapıyor. 2008’de “Düşlerin Fısıltısı” adlı ilk öyküsüyle Ümraniye Belediyesi’nin açtığı öykü yarışmasında mansiyon kazandı. İstanbul’da yaşıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır