Necla Rüzgar

 

 

 

8 Temmuz Pazartesi 11:00-15:00

“Kendi Varlığını Yarat” / Sertifikalı Sanat Atölyesi

Necla Rüzgar

Atölye

Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanatçılarından, Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü Profesörü Necla Rüzgar’ın gerçekleştireceği atölye, bizi “varlık” kavramıyla ilgili çok geniş ve farklı düşünmeye davet ediyor.

Bu sıradışı sanatçının farklı canlı türlerini ve değişik düşünme biçimlerini bir araya getirdiği “Çok Kalpli Varlık” sergisinde olduğu gibi, biz de bu atölyede kendi varlığımızı tasarlamaya başlıyoruz.

Atölyede karışık teknikle resimler yapıyoruz, hayali karakterler yaratıyoruz; karakalem, akrilik kalemler ve kolaj yöntemi kullanıyoruz, başta tekstil üzerine boya olmak üzere çeşitli baskı yöntemleri deniyoruz.

Sanat üretiminin yanı sıra sanat teorisi üzerine konferanslar da içeren beş günlük çalışmanın ardından, altıncı gün katılımcıların yapıtlarından oluşan bir de mini sergi açılışımız olacak. Sergi afişini ortaklaşa tasarlayacağız ve sergi kurulumunu birlikte gerçekleştireceğiz.

İlgi duyan her meslek ve yaş grubundan yetişkinlere açık olan atölyenin sonunda katılımcılara bir de sertifika verilecek.

İçerik: Bu atölye katılımcılarına temel sanat malzemelerini kullanma ve başlıca sanat yöntemlerini uygulama pratiği kazandıracak ve yaratıcılığınızı ilerletme fırsatı sunacak.

Atölyenin teorik bölümü ise yapıt ve sergi okumaya odaklanıyor. Farklı dönemlerden yapıtları okuma, çözümleme ve yorumlama; çağdaş sanat tarihinde önemli kırılma yaratmış sergilerin hangi koşullarda gerçekleştirildiğini görüntüleriyle inceleme ve yorumlama, bu bölümün unsurları.

Görüntü paylaşımları: Atölyede çalışırken çekilen fotoğraflar ve ortaya çıkan eserler, katılımcıların izlenimleri ve hikâyeleri, elbette kişisel izne bağlı olarak, bir sonraki sezon programı kitapçığında ve ayrıca web sitemizde yayınlanacak. Katılımcılar da arzu ettikleri görüntüleri kendi sosyal medya ortamlarında paylaşabilecekler.

Malzeme: Atölye için gerekli malzeme Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi tarafından sağlanacak. Ancak atölyenin gelişimine bağlı olarak katılımcılarımızdan bazı malzemeleri yanlarında getirmelerini rica edeceğiz.

Hedefler: 

-- Karakalem, boya ve kolaj gibi en temel sanat yöntemleriyle yaratma sürecini deneyimlemek.
-- Atölye pratiklerinden teoriye ve sergi kurulumuna uzanan bütüncül bir sanatsal yaratma deneyimi edinmek.
-- Sanatla ilgili teoriler, argümanlar ve yöntemler hakkında fikir edinmek, ufkunuzu genişletmek.
-- Kişisel ve sanatsal bağlamda edinilen atölye deneyimlerinin günlük yaşama nasıl uygulanabileceğini keşfetmek.
-- Çizimle ve çizim zorluklarıyla nasıl yüzleşileceğini deneyimlemek.
-- Bir fikrin bir resme nasıl dönüştürüleceğini kavramak.
-- Başka bireylerle birlikte çalışma, fikir alışverişi yapma ve benzer bir amaç için aynı ortamda yaşama heyecanını tatmak.

Birinci Gün Programı

11:00-12:00 SANATÇI KONUŞMASI
Necla Rüzgar’ın kendi eserlerinden ve üretme sürecinden söz edeceği sunum.


12:00-15:00 UYGULAMA - ATÖLYE
“Kendi Varlığını Yarat” / Karışık Teknik Resim
Kâğıt üzerine karışık teknik malzemelerle resim çizme çalışması. Keçeli ve kuru kalem boyalar, akrilik ve kolaj tekniği kullanarak A3 boyutunda resim üretiyoruz.

Atölyeyle ilgili bilgi ve kayıt için:
(0212) 252 9389
(0536) 718 4202
info.kiraathane24@gmail.com

 

Necla Rüzgar: 1972 Tunceli doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü’nde profesör. Çalışmalarını Ankara ve İstanbul’da sürdürüyor. Resim, heykel, video ve fotoğraf disiplinlerinde eser veriyor. İşlerinde farklı tür ve özelliklere sahip canlılar, durumlar ve düşünme biçimleri birbirine geçerek katmanlı yeni bir “varlık” oluşturuyor. Türlerin ve durumların ötekileştirici içeriğinden uzaklaşan bu varlık imgesi, çoğulcu bir anlayışa atıfta bulunuyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır