Aaron Nommaz

Bülent Arı

13 Haziran Perşembe 19:00

Osmanlılarda Sermaye: Yahudi Bankerler ve Gizli Kalmış Hikâyeleri

Aaron Nommaz-Bülent Arı

Tarih Konuşmaları

2016’da Destek Yayınları’ndan çıkan Dona Gracia: Kanuni’nin Yahudi Bankeri kitabıyla yazarlığa adım atan Aaron Nommaz’ın kaleminden tadına doyulmaz bir tarihî ve belgesel roman okumuştuk. Ardından Yahudi Casus - Jozef Nasi (2017) ve Jozef Nasi Büyük Hayalin Peşinde (2018) kitapları geldi.

Şimdi yazar Aaron Nommaz ve tarihçi Profesör Bülent Arı tarihteki bu izleri birlikte ele almak üzere Edebiyat Evi’nde buluşuyorlar. İspanya-Portekiz Yahudilerini baskıdan kurtarıp Osmanlı topraklarına göç etmelerine aracı olan sıradışı bir kadının, Dona Gracia’nın hikâyesinden yola çıkarak, Osmanlı tarihinin en ilginç sayfalarında dolaşacağız.

Aaron Nommaz: Sanayici, iş insanı. St. Benoit Lisesi, Sussex University ve University of California Berkeley mezunu. 500. Yıl Vakfı kurucularından. 1995’ten bu yana Portekiz’in İstanbul Fahri Başkonsolosu. 2019’da Struma: Vicdanları Sorgulatan Hikâye adıyla en yeni kitabı çıktı. İlk kitabının İngilizce çevirisi Dona Gracia: A Brave Woman Leading Jews to Safety in Muslim Lands adıyla Şubat 2019’da Amazon’da yayınlandı.

Bülent Arı: Tarihçi. Bilkent Üniversitesi’nde Halil İnalcık danışmanlığında doktora derecesini aldı. 2011-2014 arasında Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkanı olarak çalıştı. Halen YÖK Denetleme Kurulu üyesi. Osmanlı hukuku, para tarihi, Osmanlı diplomasisi uzmanlık konuları arasında yer alıyor.

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır