Cemal Kafadar

29 Mayıs Çarşamba 17:00

Fatih kimdir?

Cemal Kafadar

Tarih Konuşmaları

İstanbul’u fethetti. Büyük bir başkent kurdu. Osmanlı kurumlarından birçoğunun temelini attı. Ama Fatih Sultan Mehmet gerçekte kimdi?

Onunla ilgili o kadar çok tartışma, soru ve muamma var ki hâlâ, dönüp tarihsel gerçeklere bir kez daha dokunmak istedik ve bu amaçla, Türkiye’nin en önemli tarihçilerinden Profesör Dr. Cemal Kafadar’ı İstanbul Edebiyat Evi’nde konuk ediyoruz. İstanbul’un fetih yıldönümünde, “Fatih kimdi?” sorusunun izinden gidiyoruz. Efsaneyi aşıp sahici padişaha, ikonu aşıp gerçek insana ulaşmamız ne kadar mümkün? En yakınlarıyla ilişkisi nasıldı, siyasal ve kültürel ufku neydi, dünyaya nasıl baktı, şair olarak nerede duruyordu? Fatih’in “kişisel” anlatısını kurmak mümkün mü?

Cemal Kafadar’la eşsiz bir tarih sohbeti bizi bekliyor.

Cemal Kafadar: Harvard Üniversitesi Ortadoğu Tarihi Bölümü’nde öğretim üyesi, Türk Dili ve Kültürü Vehbi Koç Kürsüsü’nün sahibi. İki Cihan Arasında: Osmanlı Devletinin Kuruluşu, Rüya Mektupları: Asiye Hatun, Kim Var İmiş Biz Burada Yoğ İken ve Kendine Ait Bir Roma adlı kitapları var. Osmanlı tarihçiliğinde bugüne kadar pek bakılmamış bir alanda, “kişisel anlatılar” diye tanımladığı birinci şahıs anlatılar va tanıklıklar konusunda uzman.

Katılım üst sınırına ulaştığımız için artık kayıt alamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır