Andrew Finkel

29 Mayıs Çarşamba 19:00

İkinci Eş Serüveni

Moderatör: Fulya Turhan

Andrew Finkel

Kitap Sohbeti

Sir Arthur Conan Coyle ölüm döşeğinde yatarken merakını diri tutan tek Sherlock Holmes öyküsünün İkinci Eş Serüveni olduğunu söylediğinde ne demek istiyordu? Zira böyle bir öykü yoktu... Bu muamma, Sherlock Holmes meftunlarının zihnini o günden beri hep meşgul etti ve aralarından biri hayatını büyük bir hengâmeye sokma pahasına kayıp metnin izini sürmeye başladı. Peşine düştüğü ipucu onu geçmişin ta derinliklerine, Sultan II. Abdülhamid’in nev-i şahsına münhasır dedektife olan o herkesin malumu takıntısına götürecekti...

Yazar ve gazeteci Andrew Finkel’ın İkinci Eş Serüveni / The Adventures of the Second Wife adlı romanı İngilizce olarak Cornucopia tarafından 2024’ün başında yayınlandı. Kitabın Türkçesi ise daha önce Everest’ten çıkmıştı. Polisiye yazarı ve antropolog Jenny White’ın  “kayıp bir Sherlock Holmes hikâyesi vesilesiyle takıntıya, yazarlığa ve otoriterliğe dair hem çarpıcı hem de eğlenceli bir bakış sunuyor, okuması büyük bir keyif,” diye tarif ettiği romanın hikâyesini Kıraathane’nin kuruluşunda büyük emekleri olan Finkel’dan dinliyoruz bu akşam. Sherlock Holmes meftunlarına ve polisiye tutkunlarına özellikle duyurulur.

Andrew Finkel: 1989'dan beri Türkiye’de, başta The Times, The Economist, TIME, CNN ve The New York Times'ın bir dönem “Latitude” adıyla yayımladığı özel sayfa olmak üzere dünyanın önde gelen birçok uluslararası medya kuruluşu için gazetecilik yaptı. Aynı zamanda Türkçe yayınlanan gazetelerde de köşe yazıları yazdı. Bu birikimi ile Punto24 Bağımsız Gazetecilik Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve halen de yönetim kurulu üyesi. Medya sahipliği ve zaptıyla ilgili akademik makaleleri var. Cornucopiadergisi için halen yazıyor ve restoran eleştirmenliği yapıyor. İkinci Eş Serüveni Finkel’ın üçüncü kitabı ve ilk romanı.

* * *

The Adventures of the Second Wife

What did Sir Arthur Conan Doyle mean in his dying words that the only Sherlock Holmes story still to intrigue him was The Adventure of the Second Wife – because there is no such story. It is a mystery which has obsessed Holmes enthusiasts ever since and it falls to one such devotee whose life descends into turmoil after he finds a clue buried in the past and Abdülhamid II’s famous fixation on stories of the great detective.

Author and journalist Andrew Finkel talks about a novel described by mystery writer and anthropologist Jenny White as “a joy to read. The search for a missing Sherlock Holmes mystery provides a view of obsession, authorship and authoritarianism that is both revealing and funny.”

Andrew Finkel has, since 1989, reported from Turkey for media organisations like The Economist, Time, CNN and the Latitude column of The New York Times. He also had columns in the Turkish language press, the result of which motivated him to become a founding member of P24 and a member of its executive board. He has also written scholarly articles on media and press capture. He is still a contributing editor and restaurant critic for Cornucopia magazine. The Adventure of the Second Wife is Finkel’s third book but first novel.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır

Kaydolmak için tıklayınız