Hain Koyunlar

Katja Lange-Müller

Çevirmen: Cemal Ener

Haziran 2022

Yeni Alman edebiyatının en ilginç figürlerinden biri olan Katja Lange-Müller, Hain Koyunlar'da 1987'nin Batı Berlin'ini anlatıyor bize: Doğu Almanya'dan kaçan, çiçek satıcısı, dizgici Soya. Gizemli bir geçmişi, karanlık bir geleceği olan, uzun boylu, özgür, sessiz ve kararlı Harry. Uyuşturucu, müzik, seksenli yıllar, AIDS, Duvar… 

Romanın anlatıcısı ve anti-kahramanı Soya, yazarın hayatından izler taşır: Doğu Almanya'dan kaçmış olması, komünist partisinde yönetici annesi... Harry'ye gelince, onu bizler okuyucu olarak anlatıcı ile birlikte keşfederiz: Uzun süre hapiste yatmıştır, eski bir junkie'dir.

Geleceği olmayan, melankolik bir aşk. Romanda Berlin'in yeri büyüktür; doğusuyla, batısıyla, duvarıyla, duvarının yıkılışıyla. Sonunda Soya'nın yeni bir hayata başlamak için gideceği yer olan İsviçre de, Berlin'in tam zıddı olduğu için seçilmiş değil midir?

Katja Lange-Müller’in duvarın doğusunda ve batısında süren hayatların yalın gerçekliğini mizahla yansıttığı Hain Koyunlar, hüzünlü olduğu kadar güncel bir roman. Özellikle duvarların tekrar yükseldiği şu sıralarda.