Mustafa Ünlü

10 Nisan Pazartesi 19:00

Deprem Tanıklıkları - Konuşmalar ve Video Gösterimi-2

Mustafa Ünlü

Hakan Tosun

Film Gösterimi / Sohbet

6 Şubat depreminin hemen ardından bölgeye ulaşan haberci ve belgeselcilerle, onların gerçekleştirdikleri kayıtlarla ne yaşadığımızı daha iyi anlamaya çalışıyoruz. Bağımsız belgeselci, gazeteci, video aktivist Hakan Tosun, depremin hemen sonrasında ulaştığı bölgede uzun süre çalıştı. İnsanları dinledi, gördüklerini kaydetti. Hakan Tosun'un belge filmleri ile birlikte, izlenimlerini, yaşadıklarını, tanıklığını Kıraathane'de bizlerle paylaşacak.

Yalnızlık Hissi Tam Olarak Bu Abi” 20 dk.

Depremin 4. Gününden başlayarak 10.güne kadar olan çekimleri içeriyor. Enkaz altında kalan yakınlarını bekleyen aileler, enkaz altından çıkarılan cesetler, kurtarma çalışmaları, sokaklarda ateş başlarında sabahlayan depremzedeler, ülkenin farklı noktalarından desteğe gelen gönüllülerden oluşuyor. En sıcak, yakıcı zamanlar olayın birebir tanıkları yaşadıkları travmayı gözyaşları içinde anlatıyor.

“Hataylı Üretici Kadınlar Yaralarını Sarmaya Çalışıyor. Bize Yardım Gerekiyor”7.50 dk.

Büyük felaketin üzerinden 30 gün geçmiş yaralar sarılmaya çalışılıyor. “Dışarıdan yardımlar yetersiz kendi başımızın çaresine bakmalıyız” diyen üretici kadınlar ve İstanbul’dan deprem bölgesine giden Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu gönüllüleri  kooperatifler yoluyla yaraların sarılabileceğini söylüyor ve ilk tohumlar ekiliyor.

“Depremden sağ kurtulanlar şimdi de zehir soluyor, enkazlar yaşam alanlarına dökülüyor” 2.50 dk.

Hatay'da ağır hasarlı binaların enkazlarının taşınmasıyla birlikte yeni sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Moloz döküm sahalarının yerleşim alanlarına yakınlığı akciğer kanseri tehlikesi yaratan asbestin yoğun toz bulutu içinde şehrin üstüne yağmasına sebep oluyor.

“Deprem, Çocuklar ve Hayalleri: Fenomen Olup Aileme Konteyner Alıcam” 3.42

Depremin etkileri devam ediyor ve uzun yıllarda devam edecek. Ölümler, yaralanmalar, kayıplar ve evsizlik bunlar ilk sonuçları. Görünmeyen bir sonuç daha var; çocuklar üzerindeki etkileri. Hatay'da bir çadırkentte yaşayan aileleri ziyaret ettik aileler ve gönüllülerle yaptığımız görüşmelerde çocukların depremden nasıl etkilendiklerini sorduk.

 “Deprem Bölgesinde Kadın Olmak “ 8 dk

Depremden sonra oluşan çadırkentlerde yaşayan kadınların deprem öncesi ve sonrasında hayatlarındaki değişimleri konu alıyor.

Hakan Tosun: 2008 yılında Doğa ve Kent mücadelelerini konu alan bağımsız belgesel çalışmalarına başladı. Belgeselleri Ulusal ve uluslararası bir çok festivalde gösterim imkanı buldu. 2023 yılına kadar 13 uzun belgesel, sosyal medya üzerinden ve çeşitli haber sitelerinde haber olarak yayınlanmış 500 kısa video, Hayat Var başlıklı kişisel fotoğraf sergisi açtı. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde sergilendi. Büyük Anadolu Yürüyüşü Belgeseli Cannes Film Festivali Türkiye tanıtım standı seçkisi, Berlin Film Festivali, Londra Türk Filmleri Festivali, Boston Türk Filmleri Festivallerinde finalist olarak yarışıp gösterim imkanı buldu. 2018 yılında Kaz dağları, Kanal İstanbul, Pandemi dönemlerinde hayata geçen Dayanışma Ağları ve Kent Bahçeleri projelerini takip etti.2021 yılında Validebağ Korusu, Muğla İkizköy, Rize İkizdere mücadeleleri, İklim değişikliği eylem ve etkinliklerini takip edip video - belgeseller yapmaya devam ediyor. Ayrıca Türkiye Gazeteciler Sendikası basın kartı sahibi ve Belgesel Sinemacılar Birliği üyesi.

Mustafa Ünlü: 1963’te Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Öğrenciliği sırasında çeşitli dergi ve gazetelerden sonra, TRT haber merkezi ve 32. Gün haber programında çalıştı. 1989’dan itibaren belgesel sinema alanına girdi ve pek çok filme yönetmen, yapımcı, metin yazarı olarak imza attı. Çeşitli fakülte ve yüksek okullarda yönetmenlik ve belgesel sinema dersleri verdi. Hâlen ortağı olduğu Kutup Ayısı Belgesel Yapımlar şirketi bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor. 

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır