Murat Baykara

Tunca Öğreten

 

6 Nisan Perşembe 19:00

Deprem Tanıklıkları - Konuşmalar ve Video Gösterimi-1

Murat Baykara, Tunca Öğreten

Film Gösterimi / Sohbet

6 Şubat depreminin hemen ardından bölgeye ulaşan haberci ve belgeselcilerle, onların gerçekleştirdikleri kayıtlarla ne yaşadığımızı daha iyi anlamaya çalışıyoruz. Voys Medya ekibinden Tunca Öğreten ve Murat Baykara sıcağı sıcağına edindikleri izlenimleri, yaşadıklarını ve gerçekleştirdikleri 4 belge filmi paylaşacak.
"Sevdiklerin altındayken; enkaza baktığında ne görür, ne duyarsın?" Voys Media ekibi, deprem bölgesinde ilk günlerden itibaren bu soruyu sordu kendine. Cevaplarını izleyiciye aktarmaya çalıştı. Enkazdan mucize kurtuluş hikâyelerine ve "umut haberciliği"ne mesafeli durmaya çalıştı, daha çok umudun olmadığı yerlerde dolandı. Yollarının kesiştiği insanların birer depremzededen ibaret olmadığını unutmamaya çalıştı, geçmişlerini de dinledi. Tüm bu çabanın ne anlama geldiğini, Voys ekibinden Tunca Öğreten ve Murat Baykara Kıraathane'de anlatacak. 

Murat Baykara: ODTÜ Sosyoloji mezunu. Mesleğe 1994 yılında, Ankarada, SHAKTI Habercilik ve Yapımevinde başladı, belgesellerde yönetmen yardımcılığı yaptı. Sırasıyla TRT, ATV ve Star TV Ankara haber merkezlerinde siyaset muhabiri ve haber müdürü olarak görev yaptı. 8 yıllık Londra/BBC Türkçe deneyiminin ardından İstanbula dönerek Aljazeera için çalıştı. Ardından 5 yıl süreyle, başta CNN ve BBC olmak üzere birçok yabancı yayın kuruluşu için prodüktörlük yaptı. Dijital/bağımsız haber/belgesel mecrası Voys Mediada çalışmaktadır.

Tunca Öğreten: Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğrenim gördü. Gazeteciliğe 2002 yılında, İkinci Körfez Savaşı ile The Telegraph gazetesi'nde başladı. Vocativ, Taraf, Die Welt, Diken, Deutsche Welle ve Al Monitor gibi yayınlar için ağırlıklı olarak çatışmalı bölgelerden insan hikayeleri, izlenimler, röportaj ve söyleşiler kaleme aldı. 2017'den bu yana çalışmalarına video journalism ve görsel hikaye anlatıcılığı alanında devam eden gazeteci; +90, DW Türkçe ve Kapsül için 30'dan fazla video içerik hazırladı. Dijital/bağımsız haber/belgesel mecrası Voys Mediada çalışmaktadır.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır