Ali Taptık

Esen Karol

16 Eylül Perşembe 14:00

Sanatçı Kitabı Ona Göre!

Ali Taptık - Esen Karol

Yayıncılık Konuşmaları

Şenliğimize ortak standlarla ve isimlerini birleştirerek katılan Manifold × Onagöre'nin etkinliğindeyiz!

Yıllardır Bandrolsüz’deki varlığıyla tanınan Onagöre, 2020 itibarıyla sanatçı kitabı yayıncılığını farklı bir düzleme taşıdı. Ali Taptık ve Esen Karol, bu söyleşide Onagöre’nin kuruluş hikâyesini, bandrollü yayıncılığa geçiş gerekçelerini, sanatçı kitabı tanımını, bağımsız ve küçük olmanın zorluklarını ve gelecek planlarını konuşacaklar. Ayrıca Onagöre’nin yakın dönemde yayımladığı üç kitap masaya yatırılacak: İstanbul üzerine çok ciltli yayın projesi Tefrika İstanbul’un ilk cildi olan Erdem Varol’un Dolana Dolaşa adlı kitabı; Ankaralı fotoğrafçı Bahadır Aksan’ın ‘plaj gezintisi’ Tuzlu Su; Fatma Belkıs’ın siyaset ve memleket sorunlarından kopuk bulundukları için eleştirilen bir nesle ses veren kitabı Gidenler.

Manifold × Onagöre:  Manifold, tasarım, teknoloji, sanat ve gündelik hayat üzerine çevrimiçi bir yayın ile konuşma, sergi, atölye benzeri çevrimdışı etkinlikler toplamı. Kitap ve afiş de üretiyor. İştirakçileriyle var oluyor. Onagöre, İstanbul’un dinamik kültür ve sanat sahnesinde kurulmuş ve gelişmiş bir yapı. Videodan sergi yapımına görsel iletişimin her alanında ürün verdiği gibi sanatçılarla yaptığı işbirlikleriyle sanatçı kitapları yayımlıyor.

Ali Taptık: 1983, İstanbul doğumlu. Sanatçı, mimar, yayıncı. Onagöre’nin kurucu ortağı ve genel yayın yönetmeni. Kent ve tekstil piyasası etkileşimi üzerine İTÜ Mimari Tasarım programındaki doktora çalışmasını yedi senenin ardından ideolojik nedenlerle terk etti. Sanat ve yayıncılık çalışmaları, kentsel peyzaj ve mimarinin temsili, birey ve kent arasındaki ilişki, edebiyat görsellik ilişkisi gibi konulara odaklanıyor. Kaza ve Kader (2009); İstanbul’u Resmetmek (2010), There are no failed experiments (2012) ve Nothing Surprising (2015) isimli kitapları bulunuyor. Çalışmaları SALT (İstanbul), MAXXI (Roma), Ashkal Alwan (Beyrut) ve Venedik Mimarlık Bienali’nin de aralarında yer aldığı bir çok kurumda sergilendi. Taptık aynı zamanda Tarihi Yedikule Bostanları Koruma Girişimi’nin arşivini tutuyor.

Esen Karol: Fulbright bursuyla New York Pratt Institute’da aldığı iletişim tasarımı yüksek lisans eğitimini, okunaklılık/okunabilirlik sorunsalına yoğunlaşan teziyle tamamladı. 2003–2012 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tipografi ve yayın tasarımı dersleri verdi. Arter için tasarladığı iki kitap, 2013 ve 2014’te Design Observer ve AIGA tarafından gerçekleştirilen “50 Books | 50 Covers” yarışmasında yılın en iyi tasarlanmış 50 kitabı arasına seçildi. Halen 1996’da kurmuş olduğu tek kişilik tasarım ofisinde çalışmakta ve çevrimiçi yayın projesi Manifold’a ağırlık vermektedir.

Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. 

Zoom Meeting ID: 848 8215 1462

Tek tık'la: Manifold × Onagöre'nin kitaplarını incelemek için lütfen bu iki yayınevinin dijital fuar alanımızdaki ortak standını ziyaret etmeyi unutmayın!

Şenliği mobil cihazınızdan takip ediyorsanız Manifold × Onagöre'nin standı şurada.

Ayrıca Manifold × Onagöre'nin fizikî kitap standını da şenlik boyunca Kıraathane binasında ziyaret edebilir, her iki yayınevinin sorumlularıyla tanışıp sohbet edebilirsiniz.

 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır