12 Eylül Pazar 19:30

Forum: Söz Editörlerde

Moderatör: Sevengül Sönmez

Selahattin Özpalabıyıklar - Mesut Varlık

Yayıncılık Konuşmaları

Kıraathane Kitap Şenliği'nin bu yılki ilk forumunda sözü kitaplarımızın vefakâr, cefakâr ve çoğunlukla isimsiz emekçileri olan editörlere bırakıyoruz.

Bir meslek olarak editörlük ve bu mesleğin Türkiye'deki durumu, editör-yazar ve editör-çevirmen ilişkisi, yayınevlerinin editörlerle çalışma pratiğinde yaşanan sorunlar bu akşam ele acağımız konulardan bazıları.

Üç deneyimli editörün öncülüğünde başlayacak olan sohbeti, bize katılacak tüm editörlerin ve okurların konuşmalarına açık bir forum olarak planladık. Buyrunuz, tartışalım!

Mesut Varlık: 1980 İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünden ve Kültürel İncelemeler master programından mezun oldu, İletişim Bilimleri’nde doktora çalışması devam etmekte. Efendime Söyleyeyim-Hasan Ali Toptaş Kitabı ve Edebiyatın Taşradan Manifestosu kitaplarını hazırladı. 25 yıllık editörlüğü sırasında birçok kitabın editörlüğünü yaptı, birçok derginin yayın kurulunda yer aldı; söyleşileri, eleştiri yazıları, şiirleri, çevirileri birçok dergi ve kitapta yayımlandı. ONS - Yaşama Kültürüdergisinin ve Konsol Kitapları’nın yayın yönetmeni. 

Sevengül Sönmez: Farklı yayınevlerinde editör, çevirmen, yayına hazırlayan ve danışman olarak yayıncılık sektörünün pek çok alanında çalıştı. Sabahattin Ali ve Sait Faik’le ilgili biyografik çalışmalarının yanı sıra edebiyat arşivleri ve müzeciliği alanında çalışıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde yayıncılık dersleri veriyor.

Selahattin Özpalabıyıklar: 1955’te Çubuklu’da doğdu. Editör, çevirmen, yazar. Bir gazetede muhabir, redaktör ve bulmacacı, iki ansiklopedide yazar, çevirmen ve redaktör, üç yayınevinde düzeltmen, editör ve şef editör olarak çalıştı. Şiir, öykü ve deneme seçkileri ile bir şehir monografisi hazırladı. İki editörlük atölyesi düzenliyor.

Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. 

Zoom Webinar ID: 862 8379 3830

 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır