Nevzat Kaya

Evrim Kavcar

Elif Öner

 

15 Eylül Çarşamba 17:00

Edebiyatta ve Sanatta Duyular Hiyerarşisi

Moderatör: Evrim Kavcar - Elif Öner

Nevzat Kaya

Edebiyat Konuşmaları

Espas Yayınları'ndan çıkan Hassas Sesler Sözlüğü vesilesiyle, karşılaştırmalı edebiyat uzmanı ve kitabın iştirakçilerinden Nevzat Kaya'yla "Edebiyatta ve Sanatta Duyular Hiyerarşisi" konulu bir söyleşi.

"Bu kitap Sürdürülebilirlik Fonu kapsamında SAHA tarafından desteklenmiştir."

Nevzat Kaya

1968 İzmir doğumlu. Ege ve Ankara Üniversitelerinde Alman Dili ve Edebiyatı okudu, 1992-2011 yıllarında Ege Üniversitesinde çalıştı. 2011’den bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde, kurucusu olduğu Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde görevini sürdürmektedir.

Evrim Kavcar 

Lisansını MSGSÜ Heykel Bölümü’nde (2000), Yüksek Lisansını Fulbright bursuyla San Francisco Art Institute’te (2003), Sanatta Yeterlik’ini MSGSÜ’de (2011) tamamladı. Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde (2010-2011) Harun Farocki ve Maren Grimm ile foto-film, Thomas Renoldner ile animasyon çalıştı. 2013’ten bu yana Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde teori ve atölye dersleri vermektedir. Çalışmalarında gündelik yaşamın tuhaf ve kırılgan karşılaşma anlarına odaklanan Kavcar, tanıklıkların ve temasın barındırdığı çelişkilerle ilgilenir. Akla kılçık gibi takılan anları çalışmak, kişisel ile toplumsal arasında bir hafızayı harekete geçirir. Şiirsel ve politik olanın kesişiminde mekanlarla hafıza katmanları ve edebiyat üzerinden ilişkilenen, kurgu ile belgeyi bir araya getiren çalışmalara vesile olur. İlişkilenme biçimlerinin keşfiyle ilgilenir. Katmanlı yerleştirmeler yapmayı sever; heykel, ses, desen, yazı ve animasyon gibi farklı teknikleri eş zamanlı olarak kullanır. 2018’de Berlin Misafir Sanatçı Programı’na katılmış olan Evrim Kavcar’ın seçili sergileri arasında Shifting Patterns (Galerie Nord, Berlin, 2021); Kaba Günü Yonttuğumuz İnce Bıçak (Kasa Galeri, 2020); Hassas Sesler Sözlüğü (PASAJ, İstanbul, 2019); Temas (REM Art Space, İstanbul, 2018); Şimdi Buradasınız (ARTE Sanat, Ankara, 2017); Kayıpta Saklı (Karşı Sanat Çalışmaları, İstanbul 2016); SiS Collective (Apartment Project, Berlin, 2016); Boşluğun K’sı (Galeri Zilberman, İstanbul, 2015); 5.Uluslararası Sinop Bienali (2014) yer almaktadır.

Elif Öner

Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine Marmara Üniversitesi ve Weissensee Kunst-Hochschule Resim Bölümü’nde devam etti. Ardından Borusan Art Center’da yürütülen Artist Residency programına katıldı.

Çalışmalarını medium’un dili üzerine yapılandıran sanatçı; internet, video, animasyon, fotoğraf, resim, belgesel gibi farklı mediumlarda eserler üretti. Elif Öner son dönem çalışmalarında, gerçeklik, hakikat, bilinçdışı, anı ve hafıza kavramlarına yoğunlaşmaktadır. Seçili kişisel sergileri arasında Kaba Günü Yonttuğumuz İnce Bıçak (Evrim Kavcar’la birlikte, Kasa Galeri, İstanbul, 2019); Hassas Sesler Sözlüğü (Evrim Kavcar’la birlikte PASAJist, İstanbul, 2019); Hikâyenin Yarısını Siz Zaten Biliyorsunuz (ArtSümer, İstanbul, 2013); Aynanın İçinden (Web tabanlı Proje, 2012); Sanatçı Atölyesi (Web tabanlı Proje, 2011). Seçili grup sergileri arasında Alt Üst (Belgrad Çağdaş Sanatlar Müzesi, 2016); Müze İçinde Müze (Elgiz Müzesi, İstanbul, 2012); Sevdiğim Şey (Borusan Müzik Evi, İstanbul, 2012); Dönüş; Suçsuz Nostalji (Mars Gallery, İstanbul, 2011); Uyku ve Gölge (Siemens Art, İstanbul, 2011); Eurotopia-Sessiz Göç (Freiburg Devlet Tiyatrosu, Almanya, 2017); Formsuz: Yeni Medya Sanatında Akışkan Gerçeklik (Belgrad Çağdaş Sanatlar Müzesi, 2015); Çağdaş Video Sanatı Festivali (Sofya, 2009) bulunuyor. Sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını İstanbul ve Rotterdam’da sürdürmektedir.

Tek tık'la: Espas Sanat Kuram'ın kitaplarını incelemek için yayınevinin dijital fuar alanımızdaki standını ziyaret etmeyi unutmayın!

Şenliği mobil cihazınızdan takip ediyorsanız Espas Sanat Kuram'ın standı şurada.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır