Patrizia Bach (Fotoğraf ©Dorothee Gerth)

 

26 Mayıs Çarşamba 21:00

Walter Benjamin’in Gözünden İstanbul

Patrizia Bach

Çağdaş Sanat Konuşmaları

Alman sanatçı Patrizia Bach, Nisan ayında evimizin sürpriz konuğuydu. Şubat-Mayıs 2021 dönemini Tarabya Kültür Akademisi'nde konuk sanatçı olarak geçiren Bach, Alman düşünür ve kültür tarihçisi Walter Benjamin'in Tarih Kavramı Üzerine Tezler'inden ilhamla İstanbul'u inceliyor ve şehrimize dair çizimler yapıyor. Bach'ın bu amaçla yaptığı İstanbul yürüyüşleri Beyoğlu, Kağıthane, Sultanbeyli, Ümraniye, Sarıyer gibi çok geniş bir alanı kapsıyor. Bach, bu kapsamda, Beyoğlu'nun (Pera ve Galata) mahallelerini, sokaklarını, binalarını yerinde yaşayarak görmek ve çizmek istediği için bir süre Tarabya'dan Asmalımescid'e geldi ve İstanbul Edebiyat Evi'nde konakladı.

Patrizia Bach bu akşam bu çalışmasının arkaplanını, içeriğini ve ufkunu anlatacak, Walter Benjamin'in tezleri ışığında İstanbul'un bugününe bakacak.

 

Patrizia Bach: Çizer. Berlin’de ve kısmen İstanbul’da yaşıyor. İki kentte de serbest sanat ve görsel iletişim alanlarında öğrenim gördü, 2014 yılında Kunsthochschule Berlin Weißensee’den Nanne Meyer’in öğrencisi olarak, Walter Banjamin’in Passagen yapıtını ele alan çizimlerle mezun oldu. 2016'da Past in Each of its Moments be Citable (DEPO, Istanbul) başlıklı sergi projesini hayata geçirdi. Bu proje kapsamında Türkiye ve Almanya’dan sanatçıları, İstanbul’u Walter Benjamin’in Tarih Kavramı Üzerine Tezler’i çerçevesinde incelemeye davet etti. Proje kapsamındaki çalışmalarını halen Tarabya Kültür Akademisi'nde sürdürüyor.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır