Didem Ardalı Büyükarman

Özen Yula

25 Mart Perşembe 21:00

Memet Baydur ve Tiyatrosu

Moderatör: Didem Ardalı Büyükarman

Özen Yula

Tiyatro Konuşmaları

Memet Baydur'u 24 Kasım 2001'de, henüz elli yaşındayken kaybettik. Kıraathane'nin çekirdek ekibi olarak bu akşamki buluşmada, Özen Yula'nın perspektifinden Mehmet Baydur'un oyunlarının bir değerlendirmesini dinleyecek olmanın heyecanı içindeyiz. Çünkü Memet Baydur hem bazılarımızın yakın dostuydu hem de Türkiye'de yeni bir tiyatro dili kuran oyunların yaratıcısı olarak kadrinin bilinmesini dilediğimiz çok değerli bir yazar. 

Özen Yula: 1965 doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümünde lisansını tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Oyun yazarı ve yönetmeliğinin yanında roman ve öykü yazarlığı yönü de vardır. Tiyatro oyunları birçok farklı dile çevrilmiş ve dünyanın birçok farklı yerinde sahnelenmiştir. Eserleriyle Afife Jale Tiyatro Ödüllerinde Cevat Fehmi Başkut En Başarılı Oyun Yazarı, Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü ve İsmet Küntay Ödüllerinde En İyi Oyun Yazarı Ödülülerini almıştır. Oyunlarından bazıları: Ay Tedirginliği, Dünyanın Ortasında Bir Yer, Gayri Resmi Hürrem, Kırmızı Yorgunları, Sahibinden Kiralık.

Didem Ardalı Büyükarman: 1972 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebiyatın merkezi kadar çeperi ile de ilgilenen araştırmalar yapıyor. Edebiyat ve gündelik hayat, Türkçede polisiye ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışmaktadır. Bağlam yayınlarından "Edebiyatın İzinde" serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerindendir.

Çevrimiçi. Etkinlik linki sonra paylaşılacak.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır