Esen Tan

Deniz Tortum

Emre Yeksan

13 Şubat Cumartesi 21:00

İmajlarla Düşünmek: Harun Farocki

Emre Yeksan

Esen Tan - Deniz Tortum

Sinema Konuşmaları

2014'te kaybettiğimiz Harun Farocki televizyon, sinema ve sanat mecralarında yayınlanmış onlarca filmin ve video denemenin yaratıcısı olmanın yanında, imajları keskin bir politik tavrı düşünmek ve inşa etmek için kullanmayı öneren, kendi deyimiyle "kurgu masasında yazarken, kurgu stratejisini de yazı masasında oluşturan” bir düşünürdü. 

Esen Tan ve Deniz Tortum, Emre Yeksan'ın moderatörlüğünde, Yort Kitap'ın yakın zamanda yayımladığı İmajlarla Düşünmek'te yer alan Farocki metinlerine dair söyleşecekler. 

Bu etkinliği Yort Kitap'la işbirliğiyle gerçekleştirmekten mutluyuz.

Esen Tan: 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bileşik Sanatlar bölümünde okuduktan sonra Kadir Has Üniversitesi’nde Sinema TV yüksek lisansını tamamladı. Sinema üzerine okumaya ve yazmaya devam ediyor.

Deniz Tortum: Sinema ve yeni medya alanında çalışıyor. Çalışmaları Venedik Film Festivali, SxSW, Sheffield Doc/Fest, True/False ve Dokufest gibi uluslararası mecralarda gösterildi. Son filmi Maddenin Halleri'nin prömiyeri 2020'de Rotterdam Uluslararası Film Festivali'nde yapıldı. Yakın zamanda Filmmaker Magazine’in “Bağımsız Sinemanın 25 Yeni Yüzü” listesinde yer aldı.

Emre Yeksan: 1981, İzmir doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde başladığı sinema eğitimini yarıda kesip Sorbonne Üniversitesi’nde tamamladı. Unutma Beni İstanbul ve Sesime Gel filmlerinin yapımcılığını yaptı. Yazıp yönettiği iki uzun metrajlı filmi var: Körfez ve Yuva. Şu sıralar yeni film projeleri üzerine çalışmakla ve sanatsal üretim, siyaset ve felsefe üzerine kafa yormakla meşgul.

 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır