Nilüfer Kuyaş

4 Şubat Perşembe 21:00

“Oynamak” - Tilbe Saran ve Sahne Hayatı

Nilüfer Kuyaş

Tilbe Saran

Oyunculuk Konuşmaları

Oynamak ve sahne, Tilbe Saran’ın hayatı ve onunla konuşmamızın konusu. Hayran olduğumuz bir oyuncuylayız bu akşam.

Kırk yıla yayılan sanatçılığını, anılarını ve oyunculuk deneyimini bizimle paylaşıyor. Sahne tek başına onun. Tabii, pandemi nedeniyle, bu seferlik Zoom’da ekran tek başına onun.

Shakespeare ve Kral Lear’dan, Ionesco ve Kel Şarkıcı’ya, Çehov ve Vanya Dayı’dan yahut Martı’dan, Moliere ve Tartuffe’e, Brecht ve Cesaret Ana’ya uzanan unutulmaz rollerde, en iyi kadın oyuncu ödülünü sayısız kere kazanmış bir tiyatro efsanesini ağırlıyoruz. Mutluyuz.

Tilbe Saran: İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden ve İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun. Tiyatro hayatına 1984’te Kenter Tiyatrosu’nda başladı. 1986’da Dormen Tiyatrosu’nda sahnelenen Hangisi Karısıoyunundaki rolüyle ilk ödülünü aldı. 1989-1995 arasında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları kadrosunda sahneye çıktı. Cüneyt Türel ve Işıl Kasapoğlu ile Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu’nu kurdu. 1995-2004 arasında bu tiyatroda Türkiye prömiyeri yapan yedi oyunda başrol üstlendi. 2011’de Düğün adlı oyunun yönetmenliğini yaptı. Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

Çevrimiçi. Etkinlik linki sonra paylaşılacak.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır