Nilüfer Kuyaş

1 Şubat Pazartesi 21:00

Serra Yılmaz’la Bir Akşam

Moderatör: Nilüfer Kuyaş

Serra Yılmaz

Oyunculuk Konuşmaları

Türkiye’den İtalya’ya uzanan tiyatro ve sinema kariyerinde uluslararası planda yıldızlaşan bir oyuncu, Serra Yılmaz bu akşam konuğumuz.

Sinema ve tiyatro oyunculuğundaki temel farklar, şöhretin nimetleri ve zorlukları, yakından tanıdığı yönetmenler, İtalya’da pandeminin etkileri ve her şeye rağmen yeni projeler üzerine konuşuyoruz. Sanatçının deyimiyle “biraz oynamaktan, biraz da havadan sudan” söz edeceğiz!

Serra Yılmaz: İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda uzun yıllar oyuncu, dramaturg ve yönetmen olarak çalışırken, oyunculuk mesleğini İtalya’da da sürürdü. Elif Şafak’ın Baba ve Piç romanından uyarlanan “Il Bastarda di İstanbul” oyununda baş rolü oynadı ve Premio Persefone En İyi Kadın oyuncu ödülünü aldı. Son Harem oyunu uzun süre kapalı gişe oynadı. Alessio Boni ile birlikte sahneledikleri Don Kişot oyununda Sancho Panza rolüyle büyük başarı kazandı. Cuomo Uluslararası Ödülü’nü aldı. 2017’de Milano Festivali’nde Komedi Kraliçesi seçildi. Halen yaşadığı Floransa’da Fransız oyun yazarı Remi De Vos’un Occidente/ Batı oyununda sahne almaya hazırlanıyor. Ferzan Özpetek’in Karşı Pencere filminde ilk kez dünya çapında ün yapan Serra Yılmaz’ın Özpetek’le yaptığı en yeni film, La Dea Fortuna/ Şans Tanrıçası geçen yıl gösterime girdi.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır