Nilüer Kuyaş

26 Ocak Salı 21:00

İfşa: Cinsel Taciz Kültürüne Kadınların Cevabı

Moderatör: Nilüfer Kuyaş

Nükhet Sirman

Kadın Konuşmalarıı

2020’nin sonlarında edebiyat dünyasını sarsan cinsel taciz açıklamalarının ardından, 2021’e girerken Nükhet Sirman’dan kadınların birdenbire yükselen bu ifşa hareketini bizim için çözümlemesini istedik. Yıllarca süren suskunluk ardından, neden şimdi ve neden bu yöntemle karşı koyuş başladı? Bu yükseliş devam edebilir mi?

İfşanın patriyarkaya karşı kadınların bir cevabı olduğunu söyleyen Nükhet Sirman hocamızla, bu önemli toplumsal patlamayı her yönüyle ele alıyoruz. Zehirli erkeklik, cinsel şiddet ve cezasızlık kültürünü kırmak mümkün olacak mı?

Nükhet Sirman: Yıllarca Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde  öğretim üyeliği yapan ve efsane hoca haline gelen Prof. Dr. Nükhet Sirman, halen kurucusu olduğu “Dissensus Research” akademik ve sosyal araştırma ve danışmanlık şirketinde çalışıyor. Katkıda bulunduğu kitaplar arasında Feminist Yöntem (Metis Yayınları) ve Namus Adına Şiddet/ Kuramsal ve Siyasal Yaklaşımlar (Bilgi Üniversitesi Yayınları) gibi çalışmalar bulunmaktadır.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır