Serpil Çakır

Nilüfer Kuyaş

9 Ocak Perşembe 19:00

Erkek Kulübünde Siyaset

Nilüfer Kuyaş

Serpil Çakır

Kadın Konuşmaları

Kadın çalışmaları alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden tarihçi ve siyaset bilimci Serpil Çakır, Erkek Kulübünde Siyaset adlı çalışmasında, Meclis’te dört dönem kadın milletvekilleriyle yapılan sözlü tarih görüşmelerini odağa alarak, kadın siyasetçilerin partileriyle, seçmenle ve aileleriyle ilişkilerini inceliyor. Biz de bu akşam Kıraathane ekibinden yazar Nilüfer Kuyaş’ın moderatörlüğünde Serpil Çakır’la buluşup, bu çalışmasının ayrıntılarını, bu ayrıntılar ışığında kadınların siyaset yaparken karşılaştıkları ayrımcılığı ve bu ayrımcılığın nasıl aşılabileceğini konuşacağız. 

Serpil Çakır: İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde siyaset bilimi profesörü. “Türkiye’de Kadın Parlamenterler”, “İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kurum Tarihi”, “Londra’daki Türklerin Göçmenlik Halleri”, “Cumhuriyetin Öncü Kadınları” adlı sözlü tarih çalışmalarını yürüttü. Feminist teori, kadın tarihi, feminist tarih yazımı, feminist yöntem, sözlü tarih, kadın sözlü tarihi, toplumsal cinsiyet ve politika üzerinde çeşitli yayınları var. Erkek Kulübünde Siyaset, Osmanlı Kadın Hareketi adlı kitapları yazdı.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı. 2014’de öykü kitabı Yok Adam yayımlandı. Şimdilerde yazıları daha çok K24’de çıkıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır