Faruk Eren

Faruk Eren - Elmas Eren

10 Aralık Salı 19:00

Kırk Yıllık Tanıklık

Faruk Eren

İnsan Hakları Konuşmaları

İçeri girenler, ölenler, sağ kalanlar, sağ kaldığına üzülenler, gençliklerini faşizmin hapishanelerinde geçirenler, içeri girmeyenler, işkence görenler, işkencede konuşanlar, konuşmayanlar, mülteci olanlar. (…) Son yok. Son da Hayri gibi kayıp. Nasıl olsun ki? Hayri yok, devrim yok… Kayıpları aramaya devam ediyoruz. Geçmişe ağlamak fayda vermez. Biliyorum... Ama Hayri ve onun gibi devrimciler yaşasaydı burası başka bir ülke olurdu, bunu da biliyorum.

Bu satırlar, Faruk Eren’in Kayıp Bir Devrimin Hikâyesi adlı kitabından. Kitapta Haliç’in kıyı semti Hasköy’ün 70’li yıllarını, gözaltında “kaybedilen” abisi Hayrettin Eren’in hikâyesini anlatıyor Faruk Eren.

Faruk Eren’in annesi Elmas Eren, bu yılın 19 Ağustos’unda 86 yaşında hayatını kaybedene kadar, tam 39 yıl oğlu Hayrettin Eren’i bekledi, aradı, bir Cumartesi Annesi olarak ısrarla, yılmadan, ara vermeden akıbetini sordu.

Abisi 1980’de “kaybedilen”, kendisi askerî darbe sonrasında bir lise öğrencisi olarak tutuklanıp üç yıl cezaevinde kalan, gazetecilik mesleğinin yanı sıra insan hakları ve emek mücadelesini de hiç bırakmayan DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren’den kırk yıllık bir tanıklığı dinleyeceğiz bu akşam. İhlallerin ve direnişin tanıklığını.

Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun!

 

Faruk Eren: 1964 İstanbul doğumlu. 12 Eylül askerî darbesinin ardından Pertevniyal Lisesi öğrencisiyken tutuklandı. Üç yıl Metris tutukevinde tutuldu. 30 yılı aşan yargılamanın ardından beraat etti. Serbest bırakıldıktan sonra başladığı gazetecilik mesleğini sürdürüyor. Dünya, Milliyet, Akşam, Evrensel, YeniYüzyıl, Radikal, Vatan ve Cumhuriyet gazeteleri ile NTV ve İMC kanallarında çalıştı. İHD üyesi olarak insan hakları mücadelesinde yer aldı. Sürekli Devrim Teorisi, Sosyalizmin Geleceği ve Kayıp Bir Devrimin Hikâyesi adlı kitapları var. DİSK Basın-İş Sendikası'nın genel başkanı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır