7 Kasım Perşembe 19:00

Son Beş Yıl

Şebnem Korur Fincancı

İnsan Hakları Konuşmaları

Türkiye’nin çok yakın tarihi aynı zamanda vahim bir hak ihlalleri tarihi. Bu ihlalleri, özel olarak da 2015 yılı ve sonrasında yaşananları konuşacağız bu akşam.

Mesleki hayatını işkenceyle mücadeleye adamış bir adlî tıp hekimi olan, ihlallerin belgelenmesi ve önlenmesi için Türkiye’de ve yurt dışında aralıksız çaba gösteren Şebnem Korur Fincancı’dan, bu beş yılda bizzat tanıklık ettiği gelişmeleri anlatmasını rica ettik. İhlalleri bilmek, tekrarlanmaması için mücadele etmenin ilk adımı çünkü.

 

Şebnem Korur Fincancı: 1959 İstanbul doğumlu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Adlî Tıp’ta uzmanlık eğitimi aldı. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi’nde Klasik Arkeoloji Lisans Eğitimi aldı. Mesleki ömrünü işkenceyle mücadeleye adadı. İ.Ü. Tıp Fakültesi Adlî Tıp Anabilim Dalı’nda, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde adlî tıp lisans ve yüksek lisans dersleri veriyor, İ.Ü. Adlî Tıp Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora tez danışmanlığı yapıyor. 2009’dan beri Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) başkanı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır