Burhan Kum

 

 

 

6 Aralık Cuma 19:00

Gentile Bellini’nin Konstantiniyye Günlüğü

Burhan Kum

Sergi Açılışı

Burhan Kum’un, Kasım ayı içerisinde 1984 Yayınevi tarafından yayımlanacak olan Gentile Bellini’nin Konstantiniyye Günlüğü isimli çizgiromanını oluşturan 128 adet çiziminden 25 tanesi Kıraathane’de sergileniyor.

Ressam Burhan Kum’u Batı ve Doğu’daki resim, temaşa, temsil geleneklerini tartıştığı; gösterilen ve saklananları kıyasladığı eserleri ile tanıyoruz. Gentile Bellini’nin Konstantiniyye Günlüğü, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’a davet edilişinin ardından hem Sultan’ı hem de İstanbul’u resmeden İtalyan ressamın Konstantiniyye’deki maceralarına odaklanırken, Kum’un sanatsal ilgi alanı için benzersiz zenginlikte bir araştırma imkânı sunuyor.

Kum, tuval üzerine mürekkeple yaptığı çizimlerinde, karikatürize bir anlam çerçevesi ve popüler bir referans repertuvarına yaslansa da, yalnızca resimsel ifade olanakları zorlanarak varılabilecek katmanlı bir hiciv arz ediyor.

Kıraathane'nin komşu kültür ve sanat kurumlarından Öktem Aykut't, 14 Kasım - 14 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek Tarihin Huzursuzluğu isimli sergisi ile de eşzamanlı izlenebilecek olan Gentile Bellini'nin Konstantiniyye Günlüğü, Kum'un son iki yıllık çalışmasının bir ürünü olsa da, sanatçının son otuz yıldır ısrarla araştırmaya ve tartışmaya devam ettiği birtakım sorularından yola çıkan ve önceki üretimi ile beraber ele alındığında anlamı genişleyen özgün bir resimsel yaklaşım sunuyor.

Burhan Kum'un sergisi 28 Aralık'a kadar hafta içi her gün ve Cumartesi günleri 11:00-20:00 saatleri arasında gezilebilir.

 

Burhan Kum: 1962 İstanbul doğumlu. Sanat eğitimini 1989’da mezun olduğu Den Bosch Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi, Hollanda (Royal Academy of Fine Arts and Design Den Bosch)’da aldı. Hollanda’da kendi atölyesini açtı. Toplumsal bir manzara olarak sûret, bilinmeyen korkusu ve tarih yazılımı gibi pusulalarla içinde yaşadığımız toplumun iç çelişkilerini sorguluyor. Siyasetin ta kendisi olarak tanımladığı sanatsal eylemi toplumsal duruma müdahale etmek için bir araç olarak görüyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır