Ani Çelik Arevyan

2 Kasım Cumartesi 19:00

Kara Madde / Dark Matter

Ani Çelik Arevyan

Sergi Açılışı

Kıraathane’de Kasım ayını bir Ani Çelik Arevyan sergisiyle başlatmanın heyecanı içindeyiz. Sanatçı, Kara Madde Serisi - 2019 adını verdiği işlerini şöyle anlatıyor:

Doğadaki rastlantısal, anlık dokular takılır genellikle kamerama. “Kara Madde” serisindeki fotoğraflar da, dünyaya fotoğrafçı gözümle bakarken gördüğüm karelerden oluştu. Gökyüzünün, ağaçların dalları ve yapraklarının zemine düşen yansımaları, küçük su birikintileri, toprak, gölgeler ve yansıyan günışığı sonsuz bir yerçekimiyle aynı yüzeyin üzerine göçmüş gibiydi. Ben tek bir jestle tüm görünür katmanların üst üste bindiği, iç içe geçtiği bu görüntüyü fotoğrafa aktardım yalnızca. Ancak bu görüntüler fotoğrafa dönüştükten sonra, onların görünür olandan daha fazlasını barındırdıklarını hissettim. Onlara yeniden baktığımda gerçekte olmayan, hayali ama bir o kadar da dünyevi bir bütüne ulaşmak istediğimi gördüm.

Yakın zamanda fizikçiler görebildiğimiz maddenin oluşturduğu çekimin büyük bir hızla hareket etmeye devam eden evreni bir arada tutmaya yetmeyeceğini keşfettiler. Evreni bir arada tutmaya yetecek kadar çekimi oluşturan ancak bizim göremediğimiz başka bir madde daha olmalıydı. Bu maddeye kara madde veya karanlık madde ismi verildi. Kara madde ışığı emmez, yansıtmaz veya yaymaz; yalnızca oluşturduğu çekimle tespit edilebilir. Benim fotoğraflarımda da hayali bir yerçekiminin bir araya getirdiği bu dünyaya ait sayısız katman vardı. O yüzden bu seriye “Kara Madde” ismini verdim.

“Kara Madde” serisi duygu olarak “Bu Dünyaya Ait İzler” serimdeki işlerime benzese de “Olduğu Gibi” serimi şekillendiren yaklaşımla son halini aldı. Yani fotoğraflar üzerinde sonradan hiçbir müdahalede bulunmadım, yalnızca bir film şeridinin içinden onları seçtim. Bu açıdan “Kara Madde” serisi fotoğrafa dair öznel bakışımın yeni bir durak noktası oldu. “Kara Madde” serisindeki resimsel dokuyu, fotoğrafı yabancılaştırarak, dönüştürerek, değiştirerek elde etmek de mümkün ancak ben bu dokuyu fotoğrafla oynamadan, fotoğrafik yöntemle elde etmek istedim.

Ani Çelik Arevyan’ın Kara Madde sergisi, 30 Kasım’a dek hafta içi ve Cumartesi günleri 11:00-20:00 saatleri arasında gezilebilir.

 

Ani Çelik Arevyan: Bir önceki solo sergisi Olduğu Gibi (2018), Galata Rum Okulu’nda gerçekleşti. 15. İstanbul Bienali’nin paralel etkinliği olarak kendi stüdyosunda Skylight’ı yaptı. Galeri Nev İstanbul’daki solo sergileri arasında Bu Dünyaya Ait İzler, Sokağa Çıktım ve Yaşam ve Ölüm Arasında bulunuyor. Bir diğer solo sergisi 2015’te Viyana’daki Mekan68’de gerçekleşti. Göründüğü Gibi Değil serisi 2010’da İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde gösterildi. 2000’de Pamukbank Fotoğraf ödülünü, 1990’da Kodak Profesyonel Avrupa Ödülleri Türkiye Birinciliği’ni kazandı.

Daha fazla bilgi için sanatçının websitesi: www.anicelikarevyan.com

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır