Fügen Uğur

 

8 Temmuz Pazartesi 19:00

Sonsuz Şehir

Moderatör: Fügen Uğur

Ulla Lenze

Edebiyat Konuşmaları

Die endlose Stadt yani "Sonsuz Şehir", 1973 doğumlu Alman romancı Ulla Lenze'nin yaşadığı şehir Berlin ile konuk sanatçı olarak uzun süreler geçirdiği İstanbul ve Bombay arasında köprü kurduğu bir roman. Bu yazı, Tarabya Kültür Akademisi'nin konuğu olarak yine İstanbul'da geçiren Lenze'yi, birçok açıdan birbirinden farklı da olsalar verdikleri "sonsuzluk" hissiyle benzeşen bu üç şehrin kendisi için taşıdığı anlamları, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde edebiyatın değişen ve değişmeyen işlevlerini konuşmak ve Die endlose Stadt'tan bir bölümü okumak üzere Kıraathane'de ağırlıyoruz.

Etkinlik dili Almancadır, ardıl çeviri yapılacaktır.  

Ulla Lenze: 1973 Mönchengladbach doğumlu. Köln’de müzik ve felsefe dalında lisans derecesini aldı. Berlin’de yaşıyor. İlk romanı Schwester und Bruder (Kız Kardeş ve Erkek Kardeş) Jürgen-Ponto-Preis en iyi ilk roman ödülü ve Klagenfurt Bachmann Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. Archanu, Der kleine Rest des Todes (Ölümün Küçük Kalıntısı) romanlarından sonra 2015’te Berlin, İstanbul ve Bombay arasında köprü kurduğu Die endlose Stadt (Sonsuz Şehir) adlı romanı yayımlandı. Şam, İstanbul, Bombay ve Venedik’te konuk sanatçı olarak yaşadı, çok sayıda edebiyat atölyesi düzenledi. 2016’da bütün çalışmaları için Kulturkreis der deutschen Wirtschaft’ın edebiyat ödülüne layık görüldü. Mayıs-Ağustos 2019 döneminde Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk sanatçısı.

Fügen Uğur: İstanbul Alman Lisesi ve RWTH Aachen mezunu. Goethe-Institut Istanbul’un film projeleri sorumlusu olarak çalışıyor. 2009 yılından bu yana başta edebiyat olmak üzere çeşitli sanat etkinliklerinde iki dilli moderatörlük ve çevirmenlik yapıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır