Ömer Erdem

9 Nisan Salı 19:00

Hilmi Yavuz ile Şiirin Bütün İmkânlarına Toplu Bir Nazar

Ömer Erdem

Hilmi Yavuz

Şiir Gecesi

Ben İçin Sonnet

benim yüzümdür işte, mağrur, kalın, şizofren;

unutmak ve aynayla, aşklarla azalmada;

ben gideli beridir hilmi yavuz ile ben

bazen burdayız işte, bazen de ürkünç oda

içimize kapanan kapısıyla bugün de

bir ben’e açılıyor; âh, yaldızlı ve çorak

  bir çökelti gibiyim ben kendi belleğimde...

nereden açılırsa, orasından akacak

ur mu, ben mi, çıban mı? kötücül, irinli, pis...

bıçak, bisturi, makas! beni deşin ve yarın

çıkarın ne vardıysa: teslis, teslis ve Teslis!..

ben bana çivilidir, isa’yla çarmıh neyse:

aşksa bir iç kanama... gül, gülden içeri’yse...

 

İlkbahar sezonumuzun ilk Şiir Gecesi’nde çok büyük bir ustayı, “Gülün Ustası”nı ağırlayacak olmanın heyecanı içindeyiz. 14 Nisan 2019’da 83 yaşını dolduracak olan Hilmi Yavuz’un hayatını, şiirini hep birlikte kutlamak, şiirin imkânlarına Ömer Erdem’in moderatörlüğünde Hilmi Yavuz’un nazarından bakabilmek için buluşuyoruz.

Hilmi Yavuz: Şair, yazar. 1936 İstanbul doğumlu. İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. BBC Radyosunda çalıştığı yıllarda (1964-1969) Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı. Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Ortam gazetelerine (bir kısmı Ali Hikmet ismiyle) eleştiriler, incelemeler yazdı. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Uygarlık Tarihi, Boğaziçi, İTÜ ve Bilkent üniversitelerinde felsefe dersleri verdi. Toplu şiirlerinin yanı sıra en yeni kitapları Lirik Defterler ve Lanet Şiirleri de 2018’de YKY etiketiyle yayımlandı.

Ömer Erdem: Bozkır Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Arkadaşlarıyla Kaşgar dergisini kurdu. Dokuz şiir kitabı çıkardı. Şair-yazar. Pas şiir kitabı 2015’te Fazıl Hüsnü Dağlarca ödülüne değer görüldü. Son kitabı İstanbul’a ise 2019’da Everest’ten yayımlandı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır