25 Ekim Perşembe 20:00

“Müşterek Okurlar” Kıraathane’de

Kitap Kulübü

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi olarak Müşterek Okurlar Kitap Kulübü'ne ev sahipliği yapacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

İlk kez 2018 kışında, bir grup çevirmen ve editör tarafından kurulan Müşterek Okurlar Kitap Kulübü'nün başlıca amacını şöyle özetliyor kurucuları:

"Günümüz toplumundaki kültürel alanlara da sirayet eden tüketim çılgınlığı ve niteliksizliğe, hâkim ideolojilere ve ayrıca, –başta sosyal medya olmak üzere– tüm iletişim kanallarına egemen olan tahammülsüzlüğe, kargaşaya ve saldırgan tutumlara bir alternatif oluşturmak. Bu yolda, felsefe, siyaset, ekoloji, bilim, psikoloji, sanat, sosyoloji gibi çeşitli alanlarda, hepimizi yakından ilgilendiren, gündemdeki konulara değinen, güçlü içeriklere sahip kitapları okumak, –ama sadece okumuş olmak için değil, yavaş ve derinlemesine, özümsemek için okumak – ve nitelikli, barışçıl bir tartışma ortamı yaratmak, bir tür 'entelektüel arkadaşlık' geliştirmek istiyoruz."

Müşterek Okurlar’ın kurucuları, yaklaşık bir sene önce, her ay iki kere buluşmak üzere okunacak on kitap seçti ve böylece bir seviye belirledi. Daha sonra, seçilen kitaplara ilgi duyanlar tarafından bir Facebook sayfası oluşturuldu ve oturum başkanının duyuruları yoluyla buluşmalar organize edildi. (Kulübe üyelik için elbette Facebook sayfası olmak şart koşulmuyor.)

Editör, serbest çevirmen, yüksek lisans öğrencisi, yazar, yayıncı, güncel sanat galerisi yöneticisi ve akademisyen gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren üyelerden oluşan Müşterek Okurlar, toplantıların çok sesli bir şekilde düzen içinde ilerlemesi, diyalogların mümkün olduğunca karşılıklı olması için her oturumda sorumlu bir “moderatör” ve “moderatör yardımcısı” seçiyor.

Her ay tek kitap üzerinde yoğunlaşan bu oturumlarda, yeri geldiğinde konu hakkında uzman kişilerin de katılması ve ilgili ilave faaliyetler yapılması amaçlanıyor. Örneğin kulüp, geçtiğimiz ay okuduğu Dört Gelecek adlı kitabın yazarı Peter Frase’le iletişime geçti; önümüzdeki günlerde, kendisiyle online gerçekleştirilen bir etkinliği yine Kıraathane İstanbul Edebiuat Evi'nde düzenleyecek.

İlerleyen haftalarda, fizik bilimi, post-hümanizm ve güncel sanat üzerine okumalar yapmayı amaçlayan Müşterek Okurlar Kitap Kulübü bu ay, Greg Garrard’ın Ekoeleştiri: Ekoloji ve Çevre Üzerine Kültürel Tartışmalar adlı kitabını okuyor.

Buluşmalar her ayın son iki Perşembe akşamı, aynı saatte gerçekleştiriliyor ve yaklaşık iki buçuk saat sürüyor.

Buluşmalarına, Ağustos tatili dışında hiç ara vermeden devam eden Müşterek Okurlar Kitap Kulübü’nün, bugüne kadar okuduğu kitaplarsa şunlar:

  • Terry Eagleton: İyimser Olmayan Umut
  • Byung-Chul Han: Şeffaflık Toplumu
  • Franco “Bifo” Berardi: Ruh İşbaşında
  • Valerie Luiselli: Dişlerimin Hikayesi
  • Alain Badiou: Gerçek Yaşam
  • Kristeva, P. Sollers: Güzel Sanatların Bir Dalı Olarak Evlilik
  • Richard Sennett: Karakter Aşınması
  • Adam Philips: Yasak Olmayan Hazlar
  • Peter Frase: Dört Gelecek


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır