Yavuz Ekinci

 

Cem Erciyes

18 Ekim Perşembe 19:00

Peygamberin Endişesi

Moderatör: Cem Erciyes

Yavuz Ekinci

Kitap Sohbeti / Yazar İmzası

"İsa, Celile Gölü'nün kıyısında yürürken Simmun ile kardeşi Andeas'ı görmüş ve onlara 'Ardımdan gelin. Sizleri insan tutan balıkçılar yapacağım' demiş. Onlar da hiç tereddüt etmeden ağlarını denize atıp isa'nın ardından yürümüşler. İsa, başka bir gün vergi toplayan Matta'nın yanından geçerken ona da, 'Ardımdan gel!' demiş; o da tereddütsüz işini bırakıp İsa'nın peşinden gitmiş. Şimdi öyle değil; birine 'Peygamberim' desen onun cevabı, 'Bir doktora görün!' oluyor.

Bu çağda peygamber olmak zor. İnsanlar eskisi gibi değil, çok değişti. Artık kimsenin bir şeye inandığı yok. Şüphecilik bir ur gibi her tarafa yayıldı. Berber Musa'ya, Balıkçı Yunus'a ve Fırıncı İbrahim'e, 'Peygamberim' dedim. 'Bir mucize göster. Bir mucizen var mı? Mucizen ne?' diye sordular. Karıma, 'Ben peygamberim' dedim. 'Şizofrensin. Senden korkuyorum!' deyip kızımı da alarak evi terk etti. Bu çağda peygamber olmak kolay değil."

Yavuz Ekinci: 1979' da Batman-Mişrita’da doğdu. Dicle Üniversitesi Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Haldun Taner (2005) ve Yunus Nadi (2008) öykü ödüllerini aldı. Cennetin Kayıp Toprakları’nda yer alan "İncir" öyküsü Tayfur Aydın tarafından İz / Reç (2011) adıyla sinemaya uyarlandı. Film 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali Onat Kutlar jüri özel ödülünü aldı.

Cem Erciyes: Gazeteciliğe Dünya gazetesinde başladı, Dünya Kitap ekinde çalıştı. 1997’de Radikal gazetesi bünyesine katıldı. 1998’den itibaren Kültür Sanat Editörü olarak sanat sayfalarını yönetti. 2001 yılında Radikal Kitap ekini kurdu ve aralıksız 15 yıl yönetti. Bu dönem boyunca Radikal gazetesinde Ek Yayınlar Yönetmenliği ve Genel Yayın Yönetmenliği gibi farklı görevler üstlendi. Gazetede ve kitap ekinde köşe yazıları, söyleşileri yayımlandı. Duvar Gazetesi’nde köşe yazarı, Doğan Kitap Genel Yayın Direktörü.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır