rezzan gümgüm

Irmak Karasu

10 Temmuz Çarşamba 19:00

kırmızı çizgiler/im

rezzan gümgüm

Moderatör: Irmak Karasu

Sergi Konuşması

(English Below)

İstanbul Edebiyat Evi'nde 14 Haziran'dan beri devam eden "kırmızı çizgiler/im" sergisi üzerine kapsamlı bir sohbete davetlisiniz. Sanatçıya Irmak Karasu eşlik edecek.

rezzan gümgüm: 1978 yılında Varto’da doğan sanatçı, Ankara Gazi Üniversitesi lisans sanat eğitiminin ardından, İtalya’da Macerata Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat eğitimi aldı. Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde sanatta yeterlik eğitimini tamamladı. Madrid Complutense Üniversitesi’nde bir yıl performans ve video üzerine eğitimler aldı ve sanatta yeterlik tezi ile ilgili araştırmalar yaptı. Üretimleri farklı sanat pratiklerini kapsar: Performans, video, enstalasyon, fotoğraf vb. Çalışmalarında, yapılandırılmış gündelik hayatta kişisel ve kolektif deneyimlerin sanatsal ifade olanaklarını araştırır. Özellikle kent ve kırsal alanlarda ekolojik ve politik sorunlara odaklanan sanatçı cinsiyet, kimlik, yerinden edilme, biyoçeşitlilik kavramlarını ekofeminist bir yaklaşımla ve samimiyetle ele alır. Çeşitli kurumlarda sanat eğitimi dersleri verir. Rê kolektifin kurucu üyesidir. (https://www.behance.net/rezzangumgum)

Irmak Karasu: Politik düşüncenin kültürel pratikleri nasıl şekillendirdiği ile ilgilenen bir sanatçı ve sinemacı. Bir süredir kişisel ve kamusal yas tutma pratiklerinin kesiştiği alanlar üzerine çalışıyor. Kayba ve yasa odaklanırken toplumsal olanın bedenine ve yarasına dair sorular sorduğu bir sanatsal araştırma sürecinin içerisinden geçiyor.
 
my/red lines
As part of the my/red lines exhibition, artists rezzan gümgüm will hold a discussion with  Irmak Karasu on Wednesday, July 10, at 7:00 PM.
 
Irmak Karasu is an artist and filmmaker interested in how political thought shapes cultural practices. She has been working on the intersection of personal and public mourning practices, focusing on loss and grief. Her artistic research raises questions about the body's societal aspects and wounds.  
 

 

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır