Şevval Kılıç

Es.

Özlem Şen

Oğulcan Yediveren

 

28 Mayıs Salı 19:00

Kuir Alansızlık

Şevval Kılıç, Es., Özlem Şen

Moderatör: Oğulcan Yediveren

Kuir Konuşmalar

Oğulcan Yediveren'in kolaylaştırıcılığını üstleneceği, Es., Özlem Şen ve Şevval Kılıç'ın konuşmacı olarak yer alacağı ve SPoD (Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) ile ortaklaşa gerçekleştirilecek “Kuir Alansızlık” başlıklı buluşmamızda sivil toplumda, sokakta ve gece hayatında deneyimlediğimiz alansızlığı ve daralmayı konuşacağız. Aynı zamanda mevcut alanlarımıza dair hafızamıız tazeleyecek, geçmişten günümüze sokakta, sivil toplumda ve gece hayatında ne tür kırılmaların yaşandığını ve bu dönüşümle nasıl ilişkilendiğimizi, baş etme stratejilerimizi masaya yatıracağız.

Alansızlık duygularımızı nasıl kuruyor? Daralma, kapanma, mekânsızlık deneyimlerimize tercüman kavramlar mı? Bir arada oluş hallerimizde neler değişti? Bu soruların cevabını birlikte vermek için sizleri Kıraathane'ye bekliyoruz.

Şevval Kılıç: 1971 istanbul doğumlu. İstanbul Tekstil Meslek Lisesi Boya-Apre bölümü mezunudur. 1991 yılında LGBTİ+ hareketi ile tanışmış, 1996 yılında Kadın Kapısı’nın kuruluşunda yer almış ve 2013 yılına kadar seks işçilerine tıbbi ve hukuki danışmanlık, cinsel yolla aktarılan enfeksiyonların önlenmesi gibi konularda çalışmıştır. Aynı zamanda 2010 yılında İstanbul LGBTT derneğinin kuruluşunda yer almış ve ağırlıklı olarak trans aktivizmine yönelmiştir. Transların uğradığı hak ihlallerine dikkat çekmek ve trans görünürlüğünü arttırmak için 2010 yılında Trans Onur Haftası'nın oluşumunda yer almıştır. 2013-2017 yılları arasında İstanbul Onur Haftası komisyonunda gönüllü olarak çalışmalara katkı sunmuştur. Hâlâ da Türkiye’deki trans hareketi ve genelinde LGBTİ+ hareketi içinde gönüllü olarak yer almaya devam etmektedir.

Es.: 1997 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi 2020 mezunu, Eskişehir’de okurken Morel LGBTI+ oluşumu ile tanıştı. 2020 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde Otomobil Teknolojileri okumak için İstanbul’a taşındı ve 2023 yılında mezun oldu. İstanbul’a taşındıktan sonra İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası gönüllüsü oldu, Onur Haftası organizasyonunda ve koordinasyonunda yer alıyor. Çeşitli organizasyon ve sivil toplum kuruluşlarında profesyonel ve gönüllü olarak sosyal medya yöneticisi olarak çalıştı. Gençlik hakları, radikalizm ve nefret söylemi hakkında projelerde yer alıyor. LGBTİ+ cinsel sağlık akran danışmanı.

Özlem Şen: Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi'nden 2013’te mezun oldu. Aynı yıl Feminist bir örgüt olan ve İstanbul, Ankara, Hatay, Mersin, Adana ve Denizli’de örgütlenmiş Kadın Emeği Kolektifi Kocaeli’de örgütlendi, Mersin’de devam etti. 2014 yılında Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi’nde başladığı yüksek lisansını yargı tacizi sebebi ile yarıda bıraktı. Aynı yıl HDK Mersin Kadın sözcüsü oldu. 2015 yılında Mersin'in ilk feminist gece yürüyüşü komitesinde yer aldı, aynı yıl HDP’nin feminist ve LGBTİ+ aktivisti Mersin Mv. Adayı oldu. 2016 yılında HDP’de Mv. Danışmanlığı yaptı. 2018 yılından bu yana feminist mücadelesini Kadının İnsan Hakları Derneği’nde, LGBTİ+ hak mücadelesini ise kaosgl’de örgütlenerek yürütmektedir. Aynı zamanda Kuirfest gönüllüsüdür. 

Oğulcan Yediveren: Lisans derecesini Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi, yüksek lisans derecesini ise Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politikalar bölümlerinden aldı. 2016 yılında beri görünür bir şekilde LGBTİ+ aktivizmi yürütüyor. Halihazırda SPoD’un Genel Koordinatörlüğünü yapmakta.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır