Özlem Akcan

11 Mayıs Cumartesi 13:00

Siyah Poşet Kitap Kulübü: Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Özlem Akcan

Kitap Kulübü

Susma Platformu ile birlikte kış sezonunda başlattığımız Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde buluşmaya bahar sezonumuzda da devam ediyoruz. Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun poşete soktuğu ya da muzır ilan ettiği kitapları gündeme getirmeyi amaçladığımız bu okuma kulübünde, bu kitapların neden okunması ve nasıl okunmaması gerektiğini, okuyucuya aslında ne sunduklarını ve bu kitaplarda iktidarı korkutanın ne olduğunu masaya yatırıyoruz.  

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun yazarı da yayıncıyı da muhatap almadan imza attığı sansür vakaları giderek ifade ve yayınlama özgürlüğünü engelleyen ahlakçı ve yasakçı bir hal alırken, edebiyata sahip çıkıyoruz!

Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde bahar sezonunda konuşacağımız ikinci kitap, Hep Kitap tarafından 2018’de yayınlanan, Francesca Cavallo ve Elena Favilli yazdığı, Deniz Öztok’un Türkçeye çevirdiği Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler. Kitap, denizlerin derinliğinden ormanların kuytusuna, savaş meydanlarından şaşaalı saraylara, hastanelerden gökyüzünün sonsuz maviliğine, dünyanın ve zamanın her köşesinden kendilerine dayatılan kurallara ve geleneklere isyan etme gücü bulan yüz asi kadının ilham verici hikayesini anlatıyor.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler’i 11 Mayıs Cumartesi günü 13.00’te editör Özlem Akcan’la konuşuyoruz. Kulübe katılmak için kitabı okuma şartı aramıyoruz ama okunsa daha güzel olacağını düşünüyoruz.

Özlem Akcan: 1984, İzmir doğumlu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Gazete ve dergilerde başladığı editörlük mesleğine yaklaşık on yıldır çocuk kitapları hazırlayarak devam ediyor. Günışığı Kitaplığı ve Kırmızı Kedi Çocuk'un ardından şu an İlksatır Çocuk’ta yayın yönetmeni olarak görev alıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve çocuk haklarıyla yakından ilgileniyor. 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır