Mehmet Erkurt

20 Nisan Cumartesi 13:00

Siyah Poşet Kitap Kulübü: Evde ve Uzakta

Mehmet Erkurt

Kitap Kulübü

Susma Platformu ile birlikte, kış sezonundan başlattığımız Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde buluşmaya bahar sezonumuzda da devam ediyoruz. Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun poşete soktuğu ya da muzır ilan ettiği kitapları gündeme getirmeyi amaçladığımız bu okuma kulübünde, bu kitapların neden okunması ve nasıl okunmaması gerektiğini, okuyucuya aslında ne sunduklarını ve bu kitaplarda iktidarı korkutanın ne olduğunu masaya yatırıyoruz.  

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun yazarı da yayıncıyı da muhatap almadan imza attığı sansür vakaları giderek ifade ve yayınlama özgürlüğünü engelleyen ahlakçı ve yasakçı bir hal alırken, edebiyata sahip çıkıyoruz!

Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde bahar sezonunda konuşacağımız ilk kitap, Günışığı Yayınları tarafından 2011’de yayınlanan Evde ve Uzakta. Christine Nöstlinger’in yazdığı Suzan Geridönmez’in çevirdiği Evde ve Uzakta, “genişledikçe bireyleri birbirinden uzaklaşan modern ailede çocukların sorunlarını irdelerken, ergenin dünyasına duyarlıkla yaklaşıyor. Kendi çocuklarına bile hoşgörüyle davranmayı başaramayan baskıcı yetişkinleri, tipik Nöstlinger üslubuyla, ustaca bir mizahla eleştiriyor.”

20 Nisan Cumartesi günü 13.00’te, Evde ve Uzakta’yı alandan bir uzmanla, editör Mehmet Erkurt’la konuşuyoruz. Kulübe katılmak için kitabı okuma şartı aramıyoruz ama okunsa daha güzel olur diye düşünüyoruz.

Mehmet Erkurt: 1983'te İstanbul'da doğan Mehmet Erkurt, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Günışığı Kitaplığı’nda basınla ilişkiler, sosyal medya ve tanıtım içerikleri üzerine yoğunlaştı; yayınevinin gençlik kitapları markası ON8’in editörlüğünü üstlendi. Boğaziçi Üniversitesi Yazılı Çeviri Bölümü'nde yüksek lisansa başladı. Fransızcadan roman, İngilizceden makale çevirileri yaptı. Bugün editör olarak çalıştığı Can Çocuk Yayınları’nda yayın yönetmeni yardımcılığı görevini sürdürüyor. Sevim Ak’ın kurduğu Ev Kütüphanemiz'de gençlerle ve çocuklarla gönüllü kitap kulüpleri yürütüyor. Kitaplar üzerine yazsa da, en çok okumayı seviyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır