Elçin Poyrazlar

Pelin Buzluk

25 Nisan Perşembe 19:00

Kurguda Feminizm

Elçin Poyrazlar, Pelin Buzluk

Yazar Konuşmaları

Kadınlar nasıl yazar? Kadınların yazma uğraşıyla kurdukları bağ erkeklerinkinden farklıdır. Kadınlara ve kadınlığa ait hemen her şeyin sansürlendiği, perdelendiği,  bastırıldığı, cinsiyetçi söylemlerle çarpıtıldığı bir dünyada kadının eline kalem alması kendi başına bir mücadeledir. 

Elçin Poyrazlar ile Pelin Buzluk kadın karakter yaratmak, dilin cinsiyetsizleşmesi, gündelik hayatta yazma uğraşının yeri ve bir mücadele alanı olarak kurgunun işlevi üstüne sohbet edecekler. 

Elçin Poyrazlar: 1975’te Bursa'da doğdu. ODTÜ İşletme Bölümü ve Belçika'da yüksek lisansın ardından ekonomi-politika doktorasını yaparken gazeteciliğe başladı. Brüksel, Washington, Londra ve Madrid’de yaşadı, Cumhuriyet, Huffington Post, BBC ve Politico gibi pek çok yerli ve yabancı medya kuruluşu için çalıştı. Romanları Gazetecinin Ölümü (2014), Kara Muska (2016), Mantolu Kadın (2018), Ecel Çiçekleri (2021-Yılın Polisiye Kitap Ödülü), Kayıp Yüz (2022) ve Çıplak Kalp (2023) tarihlerinde yayımlandı. İngiltere’nin seçkin derneği Polisiye Yazarlar Birliği’ne (CWA) 2016 yılında kabul edildi. Halen Londra’da yaşıyor. 

Pelin Buzluk: 1984’te Ankara’da doğdu. ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Öykü ve yazıları 2002’den bu yana çeşitli dergi ve seçkilerde yayımlandı. Deli Bal (2010) adlı ilk öykü kitabı Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’ne, ikinci öykü kitabı Kanatları Ölü Açıklığında (2012) Selçuk Baran Öykü Ödülü’ne, üçüncü öykü kitabı En Eski Yüz (2016) ise Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı’na layık görüldü. Son öykü kitabı Yer Değiştiren Sular 2023’te yayımlandı. Öykülerinden bazıları İtalyanca ve İngilizceye çevrilerek çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk üç kitabından bir öykü seçkisi Almancaya çevrildi, Wahnsinnige, Schwingen, Visagen (2023) (Deliler, Kanatlar, Yüzler) başlığıyla yayımlandı. Senarist, serbest editör ve sera gazı uzmanı olarak çalışıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır