Jill Bullitt

 

10 Haziran Cuma 18:00

Bir Resmin Yaşayan Yanı / The Living Thing About A Painting

Jill Bullitt

Sergi Açılışı

İlkbahar sezonumuzun son ayının büyük sürprizi. İstanbul'da bir ilk! Amerikalı sanatçı Jill Bullitt, ABD'nin Pasifik kıyısından getirdiği eserlerle soyut resme ağırlık veren zengin bir sergiyle bizimle.

"Bir Resmin Yaşayan Yanı" sergisi, hayatını resme adamış, ancak kişisel hikâyesi, stüdyosunda resim yaparak geçirdiği saatler kadar sosyal meselelerle de, edebiyat ve felsefeyle de iç içe şekillenmiş bir sanatçının yaşayan resimleriyle buluşturacak İstanbulluları.

Jill Bullitt sergi boyunca İstanbul Edebiyat Evi'nde "Konuk Sanatçı" olarak bizimle kalacağı için ayrıca çok sevinçliyiz. Bullitt'in çağdaş sanattan güncel siyasete uzanan birçok konuda Kıraathane müdavimleriyle derin sohbetlere dalması da bizi şaşırtmayacak.

"Bir Resmin Yaşayan Yanı" sergisi 10 Haziran-9 Temmuz tarihleri arasında Pazar hariç her gün Kıraathane'de 11:00-19:00 saatleri arasında gezilebilir.

Jill Bullitt: Eserlerini ABD ve İtalya'nın çeşitli şehirlerinde sergilemiş Amerikalı bir ressam. Eselerinin sergilendiği yerler arasında Chapel Hill, North Carolina’daki Ackland Art Museum, American Academy in Rome ile Resim Ödülü için finalist olduğu New York City’deki American Academy of Arts and Letters Invitational sayılabilir. Pulitzer Ödüllü  şair Carolyn Kizer kızıdır. Sanat eğitimini Stanford’da Nathan Oliveira ve Frank Lobdell, New York Studio School’da Nicolas Carone ile çalışarak; İtalya'nın Pietra Santa şehrinde Amerikalı heykeltraş Hilda Morris ile staj yaparak aldı. Hayatı boyunca bu ressamlar ile ilişkilerini sürdürdü. University of North Carolina at Chapel Hill, University of Washington in Seattle ile Duke Üniversitesi dahil çeşitli Amerikan üniversitelerinde ders verdi. Yıllar boyunca sanat ile paralel olarak siyasi faaliyetlerini de sürdürdü. New York’taki Corporate Data Exchange’de (çok uluslu) şirketlere odaklanan bir araştırmacı olarak başlayıp, ABD’de yurttaşlık hakları mücadelesine maddi kaynak sağlamak için kurulan Stern Fund’a danışmanlık yaptı. Sonradan Social Justice Fund (Sosyal Adalet Fonu) ismini alıp Pasifik Kuzey-Batı’da beş eyaleti kapsayacak A Territory Resource Foundation’un kurucu ortağıydı. Çocuğunu tek başına büyüten bir anne olarak New York’ta  ressamlık ve sosyal adalet savunuculuğunu annelikle birlikte yürütmekte zorlandı. Sonunda ressamlığın yanı sıra hocalığa yöneldi. Hayatını sanata adadı ama bu seçim ile bir türlü barışamadı. 

----

The Living Thing About a Painting

Jill Bullitt is an American painter who has exhibited her works throughout the US and Italy, including at the Ackland Art Museum in Chapel Hill, NC, the American Academy in Rome, and the American Academy of Arts and Letters Invitational in NYC, where she was a Finalist for an Award in Painting. 

She is the daughter of Pulitzer Prize-winning poet Carolyn Kizer.

Her education includes working at Stanford with Nathan Oliveira and Frank Lobdell, with Nicolas Carone at the New York Studio School and apprenticing to the Pacific NW sculptor, Hilda Morris in Pietra Santa, Italy. She maintained a lifelong connection to these artists.

She has taught painting and drawing at several US universities including Duke, the University of North Carolina at Chapel Hill, and the University of Washington in Seattle.

For years, Jill pursued a parallel course of political involvement while being an artist. She started out as an anti-(multinational) corporate researcher, based at Corporate Data Exchange in NY. She was a consultant at the Stern Fund, which was originally founded to fund the Civil Rights movement in the US. She was a co-founder of the A Territory Resource Foundation, which became the Social Justice Fund, covering a 5 state region in the Pacific Northwest. She also assisted in the creation of a national media campaign that helped to bring an end to US funding of the Nicaraguan Contras. When she became a single mother in NYC, she discovered that she couldn’t paint full-time, do social justice work and be a mother all at once, and she wound up teaching and being a painter. While being an artist is her life’s work, this choice has bothered her ever since.

Exhibition "The Living Thing About A Painting" is open June 10-July 9 every day (except Sundays) from 11:00 am to 7:00 pm.

 

 

 

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır