Elvin Eroğlu

Meltem Şahin

25 Haziran Cuma 17:00

Birinin acısı öbürüne geçmiyor.

Küratörler: Meltem Şahin - Elvin Eroğlu

Meltem Şahin

Sergi Açılışı

İstanbul Edebiyat Evi olarak, dört salonumuzda 6 Ağustos'a kadar sürecek olan bu sergiye ev sahipliği yapmak bizim için büyük anlam taşıyor.

Meltem Şahin ve Evrim Karacan'ın sergi tasarımı, Meltem Şahin ve Elvin Eroğlu'nun küratörlüğünde gerçekleştirilen bu sergi Meltem Şahin'in çizimleri eşliğinde Anıt Sayaç kitabına odaklanıyor.

Birhan Keskin ve Aslı Serin’in, güncelliğini asla yitirmeyen kadın cinayetlerine "yeter!" demek için, iki buçuk yıl süren (Özgecan Aslan cinayetiyle bitirdikleri), adını da Zeren Göktan’ın Sayaç adlı iki aşamalı çalışmasının katmanlarının birinden alan “anitsayac.com” şiiri 160. Kilometre yayınları tarafından Elvin Eroğlu editörlüğünde yayımlanıyor. Kitabın görsel tasarımını da üstlenen Meltem Şahin, dizelerin mümkün olduğu kadar elden ele dolaşmasına imkân taşıyan bir tasarım gerçekleştirmiş. Sergi, Şahin’in "Anıt Sayaç" şiirini, 1.5 saatlik bir performans içinde Birhan Keskin ve Aslı Serin’in kendi sesinden dinleyerek gerçekleştirdiği çizimlerle birlikte, Elvin Eroğlu’nun yaptığı arşiv çalışmasından oluşuyor.

Eroğlu, sergi bağlamında, Heimrad Backer’den yaptığı şu alıntıyla kurban ve faillerin kullandığı dillere dikkat çekiyor: “Faillerin ve kurbanların dilini alıntılamak, belgelerde korunmuş olan dilde kalmak yeterlidir.”

Sergi aynı zamanda, "Şiir direnirse kazanacak" şiarıyla yoluna devam eden 160. Kilometre yayınlarının yüzüncü kitabının sergisi olma niteliğini de taşıyor.

Meltem Şahin: Marmarisli sanatçı ve tasarımcı. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden fakülte birinciliğiyle mezun olduktan sonra, Fulbright bursuyla gittiği MICA’da illüstrasyon üzerine master yaptı. 2017 yılında, kadın sanatçılardan oluşan PMS adlı Türkiye’nin ilk artırılmış gerçeklik sergisinin küratörlüğünü yaptı. Animasyonları 6 farklı ülkede gösterildi. Instagram’da kullanılan stickerları 180 milyondan fazla görüntülendi. Haziran ayında gifler, animasyonlar ve AI ile ürettiği işleri 4 farklı sanal sergide ve Wrong Biennale kapsamında Tokyo’da sergilendi. Geçtiğimiz Aralık ayında yapay zekâ ile ürettiği işi dünyadaki en önemli makine öğrenimi konferanslarından olan NeurIPS’nin sanat seçkisinde yer aldı. Ocak ayında “Digital Art Month” kapsamında “come back” adlı Instagram filtresi Miami’de sergilendi.

Elvin Eroğlu: 1993, Bursa doğumlu. 2012'den beri İstanbul'da yaşıyor. Psikoloji okuyor. Şiirleri Assolist160. Kilometre, Petroleus, Moero ve da baddest’ta yayınlandı. İlk kitabı Roma Benim Kalbim, Yak 160. Kilometre'den çıktı.

 


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır