24 Mayıs Pazartesi 17:00

Birçok Yerde Birkaç Kişi / A Few In Many Places

Küratörler: Mari Spirito - Abhijan Toto

Zeynep Kayan - Kathryn Hamilton - Deniz Tortum

Sergi Açılışı

İşte İlkbahar 2021 sezonumuzun sürprizlerinden biri!

Protocinema çok şehirli bir grup sergisi olan A Few In Many Places (Birçok Yerde Birkaç Kişi) sergisinin bir bölümünü, şiddetin tarihsel döngülerini ele alan bir parçasını İstanbul'da, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'nde sunuyor.

Sergi 21 Haziran'a kadar hafta içi her gün 11:00-18:30 saatleri arasında binamızda gezilebilecek. Altı şehirde aynı anda gerçekleşen sanatsal müdahalelerin İstanbul ayağını deneyimlemeye bekliyoruz sizleri.

Seul, Bangkok, İstanbul, New York, San Juan ve Guatemala City'de gerçekleşen bu müdahalelerin tümü, tüketimi (nakliye veya seyahate ihtiyaç olmadan) ve sömürüyü (doğal kaynaklar, emek ve bilgi) azaltmak için sürdürülebilir sergi modellerini kullanıyor. Bu yılki işbirlikçiler, hem fiziksel hem de dijital düzlemde süregelen eşitsizlikler üzerine çalışmalarını sunuyor.

Devam eden krizlere yanıt olarak Protocinema 2020 tarafından geliştirilen A Few In Many Places (Birçok Yerde Birkaç Kişi), bir yandan hem hiper-yerel hem de küresel olarak birbirine bağlı olmak için geniş kapsamlı dijital destek yapılarını kullanırken, bir yandan da fiziksel etkileşimle bağını koparmadan, gerçek hayatta, küçük ve güvenli buluşmalar düzenliyor.

A Few In Many Places (Birçok Yerde Birkaç Kişi), İstanbul’da görüntü, beden ve hareketi; döngülerin, tekrarların ve bu döngülerin kırılmasının duyusal metaforları olarak ele alıyor.

Zeynep Kayan, kendi bedenini de materyalleştirdiği video çalışmalarıyla, vücudumuzun nesiller boyu taşıdığı ve aktardığı somatik bilgiyi hatırlatarak, küçük fiziksel hareketlerin sonsuz tekrarlarını sunuyor.

Kathryn Hamilton ve Deniz Tortum, süregelen ortak çalışmaları ARK’ın bir bölümünü, kamera obscura ve optik teorilerini sanal gerçeklikle yan yana getirerek, sanal gerçeklik ve simülasyon teorileri aracılığıyla, çağdaş teknolojilerin vücut ve dünya arasındaki ilişkiyi anlamak için sunduğu çerçeveyi irdeliyor.

A Few In Many Places (Birçok Yerde Birkaç Kişi)’nin eş-küratörleri: Mari Spirito ve Abhijan Toto.

İşbirlikçiler: Gahee Park, Ikhyun Gim, Miji Lee, Ogasawara'ya Hoş Geldiniz, Abhijan Toto, Komtouch Dew Napattaloong, Thanart Rasanont, Mari Spirito, Zeynep Kayan, Kathryn Hamilton, Deniz Tortum, Alper Turan, Lila Nazemian, Vartan Yasakyan, Kristine Khouri, Yasmine Eid-Sabbagh, Embajada, Pluma, Jorge González Santos, Esvin Alarcon Lam, Antonio Pichilla ve Camilla Juarez.

Mekânlar: Cheonggyecheon Square, Seoul; Monitor Lizard House, Bangkok; Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Istanbul; Governor’s Island, New York; Morovis, Puerto Rico; Pagoda Imaginaria, Guatemala City.

Zeynep Kayan: 1986, Ankara doğumlu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü'nden mezun oldu. Hollanda'nın Utrecht kentinde MaHKU Güzel Sanatlar Bölümü'nden yüksek lisans derecesi aldı. Ankara'da bağımsız sanat alanı Torun'un kurucu ortağıdır ve İstanbul Zilberman Gallery tarafından temsil edilmektedir.

Kathryn Hamilton: New York ve İstanbul'da yaşayan bir tiyatro yönetmeni, performans grubu Sister Sylvester'ın kurucusu. Cambridge Üniversitesi'nden lisans ve Columbia Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesine sahip olup, 2019 Yale Üniversitesi Poynter bursiyeridir.

Deniz Tortum: 1989, İstanbul doğumlu. Filmleri Venedik Film Festivali ve Dokufest’te gösterildi, MIT Açık Belgesel Laboratuvarı'nda sanal gerçeklik araştırmaları yürüttü; ve Ocak ayında Rotterdam Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapan Maddenin Halleri (2020) 39. İstanbul Film Festivali ve 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 'En İyi Belgesel' ödüllerini aldı.

Protocinema dünyanın farklı yerlerinde, mekâna duyarlı sergiler düzenleyen kültürlerarası bir sanat kuruluşudur. İstanbul ve New York merkezli Protocinema, sanatsal olarak en yüksek kalitede, herkesin ulaşabileceği, bağlama özgü projeler üretir. Protocinema, sergiler, kamusal programlar ve mentörlük programları aracılığıyla bölgeler arasındaki farkları anlamak için empatinin yolunu açmayı amaçlar. 2011'de Mari Spirito tarafından kurulan Protocinema, kar amacı gütmeyen gezici bir kuruluştur. Mekânlar ve işbirlikleri küresel endişelere ve sahada değişen koşullara tepki oluşturacak şekilde değişir.

Protocinema, FfAI - The Foundation for Arts Initiatives, The Cowles Charitable Trust, New Jersey; 601 Artspace, New York tarafından desteklenmektedir.

Daha fazla bilgi almak için: Alper Turan, alper@protocinema.org, +90 5068706808

Tüm görseller: Protociema, İstanbul, New York.

 


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır