14 Mart Perşembe 19:00

Hayatta ve Edebiyatta Kayboluşlar ve Dönüşler

Hisham Matar

Evdeki Misafir / Writer in Residence

Daha önce 11 Mart Pazartesi akşamı için planlanan bu etkinlik Hisham Matar'ın seyahat programındaki değişiklik nedeniyle 14 Mart Perşembe akşamına alınmıştır. İlginize teşekkür ederiz.

Kıraathane'nin bu sezondaki ikinci yatılı misafiri yazar Hisham Matar Trablus'ta, Kahire'de, Londra'da, New York'ta şekillenmiş, gayet melez ve gayet bugünün dünyasına ait tecrübelerini getiriyor bize. Bu akşam, onun Erkekler Diyarında, Bir Kayboluşun Anatomisi ve Dönüş kitapları üzerine sohbet ederken baskı da, şiddet de, din de, aile de, milliyetçilik de gündemimize gelecek muhtemelen ama en çok aidiyet üzerine, aradalık üzerine, yurtsuzluk üzerine konuşacağız. 

İngilizceden Türkçeye ardıl çeviriyle yapacağımız sohbetin ardından, Matar dileyen okurları için kitaplarını imzalayacak.

Hisham Matar: Libyalı bir anne babanın çocuğu olarak New York'ta doğdu. Çocukluğu Trablus ve Kahire'de, yetişkin hayatının büyük bölümü Londra'da geçti. İlk romanı In the Country of Men (Erkekler Diyarında) Man Booker ve The Guardian İlk Kitap ödüllerinin kısa listesine kaldı ve "Royal Society of Literature Ondaatje Prize" ve "Commonwealth İlk Kitap Ödülü" dahil birçok uluslararası ödül kazandı. Hem bu roman hem de ikinci romanı Anatomy of a Disappearance (Bir Kayboluşun Anatomisi) Türkçe'de de yayımlandı. The Return (Dönüş) adlı anı kitabı 2016'da yayımlandı ve 2017 Pulitzer Ödülü ve PEN/Jean Stein Ödülü'nün yanı sıra Fransa, Almanya ve Britanya'da birçok ödüle değer bulundu, New York Times'ın "Yılın En İyi 10 Kitabı" listesinde yer aldı. Kitapları otuz dile çevrildi. Hâlen Columbia Üniversitesi, Barnard College'da Karşılaştırmalı Edebiyat, Asya ve Orta Doğu Kültürleri ve İngilizce doçenti.

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır