18 Şubat Pazartesi 19:00

Gönüllü Yalnızlık

Olivier Remaud

Evdeki Misafir / Writer in Residence

Gönüllü Yalnızlık Kıraathane Kitapları'nın ikinci kitabı. Yazarı Olivier Remaud ise Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'nin ilk yatılı misafiri. Heyecanlıyız! Hem de çok!

Remaud, İstanbul'daki günlerini Kıraathane'deki dostlarıyla, Türkiyeli okur, yazar, düşünür ve sanatçılarla biraraya gelerek geçirecek.

Bu ilk akşamında Remaud ile Türkçedeki ilk kitabını, yani yalnızlığın ufkunu konuşuyoruz; yalnızlığın niye tercih edilebilen bir şey olduğu ve bu tercihi yapanlara sunduğu eşsiz hediyeler üzerine düşünerek...

Remaud Fransızca yapacağı ve ardıl çeviriyle ilerleyecek konuşmasından sonra dileyen okurları için kitabını imzalayacak.

Olivier Remaud: Paris Sosyal Bilimler Yüksek Okulu'nda (EHESS) profesör ve Kozmopolitizmlerin Tarihi ve Teorisi Kürsüsü'nün sahibi. Son kitabı Solitude volontaire (Albin Michel, 2017), Esra Özdoğan'ın çevirisiyle Kıraathane Kitapları tarafından Gönüllü Yalnızlık (2019) ismiyle yayımlanacak. Diğer kitapları arasında Un monde étrange. Pour une autre approche du cosmopolitisme (Yabancı Bir Dünya: Kosmopolitizme Diğer Bir Yaklaşım); Soraya Nour ile birlikte yazdığı War and Peace. The Role of Science and Art (Savaş ve Barış: Bilim ve Sanatın Rolü); Les Archives de l’humanité. Essai sur la philosophie de Vico (İnsanlığın Arşivi: Vico'nun Felsefesi Üzerine Deneme) sayılabilir.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır