Yalçın Armağan

Sevengül Sönmez

13 Mart Çarşamba 19:00

Edebiyatın Yayıncılık Tarihi: Memet Fuat’ın De Yayınları

Sevengül Sönmez - Yalçın Armağan

Yayıncılık Konuşmaları

İlk buluşmada Yaşar Nabi Nayır'ın Varlık Yayınevi'ni, ikinci buşumada Hüsamettin Bozok'un Yeditepe Yayınevi'ni konuştuktan sonra Edebiyatın Yayıncılık Tarihi dizimizin bu son bölümünde konumuz, yayıncılığımızın ustası Memet Fuat’ın edebiyat kurumunu ve kanonu şekillendiren faaliyetleri, Yeni Dergi etrafında oluşan edebiyat ve De Yayınevi’nin yeri doldurulamayacak yayınları… 

Sevengül Sönmez: Farklı yayınevlerinde editör, çevirmen, yayına hazırlayan ve danışman olarak yayıncılık sektörünün pek çok alanında çalıştı. Sabahattin Ali ve Sait Faik’le ilgili biyografik çalışmalarının yanı sıra edebiyat arşivleri ve müzeciliği alanında çalışıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde yayıncılık dersleri veriyor.

Yalçın Armağan: 2000’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden, 2007’de Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nün doktora programından mezun oldu. 2007-2011 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde dersler verdi. İmkânsız Özerklik: Türk Şiirinde Modernizm isimli kitabı 2011’de İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. O ben ki: Edip Cansever, Sait Faik Abasıyanık kitaplarının editörlüğünü yaptı, Melih Cevdet Anday’ın söyleşi ve yazılarını yayına hazırladı. İstanbul Şehir Üniversitesi’nde eleştirel okuma-yazma ve şiir dersleri veriyor. İletişim Yayınları’ndan Süha Oğuzertem’in Eleştirirken ve Murat Belge’nin Şairaneden Şiirselliğe kitaplarının editörü.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır