Güven Turan

Çağlayan Çevik

Sevengül Sönmez

20 Şubat Çarşamba 19:00

Şişedeki adam: Feyyaz Kayacan

Çağlayan Çevik

Güven Turan - Sevengül Sönmez

Edebiyat Konuşmaları

'50 Kuşağı öykücülerinden biri olarak tanıyoruz onu. Aynı zamanda, “şairlik” bağlamında Garip akımının “dışarıdan” bir üyesi Feyyaz Kayacan. Roman ve öykülerinde, Türkçenin sınırlarını sonuna kadar zorlayarak, Bilge Karasu ile birlikte “İkinci Yeni” şairlerinin genişlettiği yolu açanlardan. Yıllardır okurlarıyla yeniden buluşmayı bekleyen “şişedeki adam.” 1930’ların sonu itibariyle yolu önce Fransa’ya sonra İngiltere’ye düşmüş, ama daima Türkçenin içinde yer almış bir yazar. Eserlerinin Kırmızı Kedi etiketiyle yeniden yayımlanması vesilesiyle biz de Kayacan'ı okuyor, Kayacan'ı konuşuyoruz.

Güven Turan: 1943'te Sinop, Gerze'de doğdu, ortaöğrenimini Samsun'da Maarif Koleji'nde tamamladı. 1968'de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. 1976-1995 yıllarında İstanbul'da reklamcılık alanında çalıştı. 1995’ten bu yana Yapı Kredi Yayınları’nda farklı görevlerde bulundu. Yurtdışında, Iowa International Writing Program (ABD, 1980), British Council Cambridge Seminars (İngiltere, 1998), Voix de la Méditerranée (Fransa, 2002) gibi uluslararası etkinliklere katıldı. Şiir, öykü, roman, deneme ve çevirileri var. Feyyaz Kayacan’ın yakın arkadaşlarından.

Sevengül Sönmez: Farklı yayınevlerinde editör, çevirmen, yayına hazırlayan ve danışman olarak yayıncılık sektörünün pek çok alanında çalıştı. Sabahattin Ali ve Sait Faik’le ilgili biyografik çalışmalarının yanı sıra edebiyat arşivleri ve müzeciliği alanında çalışıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde yayıncılık dersleri veriyor.

Çağlayan Çevik: MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Hürriyet'te kültür sanat muhabiri olarak çalıştı. Aylık sanat gazetesi İstanbul Art News'la beraber yayımlanan IAN Edebiyat'ın yayın yönetmenliğini yaptı. Başta Hürriyet , Radikal Kitap, K24 olmak üzere çeşitli yayınlarda yazı ve söyleşileriyle yer aldı. Kırmızı Kedi Yayınları'nda yayın koordinatörü / editör olarak kitapla yakın temasını sürdürüyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır