Deniz Türkali

Barış Pirhasan

7 Şubat Perşembe 19:00

Vedat Türkali 100 Yaşında!

Deniz Türkali - Barış Pirhasan

Edebiyat Konuşmaları

1919 doğumluydu Abdülkadir Pirhasan. Biz onu
Vedat Türkali olarak tanıdık. Yazdıklarıyla, duruşuyla bir dönemin en önemli tanıklarındandı. 2016’da aramızdan ayrıldı. 100’üncü yaşını kutladığımız bu etkinlikte, Vedat Türkali’yi çocukları Deniz Türkali ve Barış Pirhasan’dan dinliyoruz.

Deniz Türkali: Tiyatro ve sinema oyuncusu. Vedat Türkali'nin kızı. İstanbul ve Londra'daki tiyatro eğitiminin ardından, İtalya'da Dario Fo ve Franca Rame ile çalıştı. Müzikallerin yanı sıra tek kişilik oyunlarda, TV dizilerinde ve Ferhan Özpetek'in İstanbul Kırmızısı dahil birçok sinema filminde rol aldı. Halen istanbul'da DOT Tiyatro ve 2. Kat Tiyatro'da oyunlar sergiliyor.

Barış Pirhasan: Yönetmen, senarist, şair. Vedat Türkali'nin oğlu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Sinemaya senarist olarak 1983'te Badi filmiyle başladı. 1985-1990 arasında, Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı Adı Vasfiye, Aaahh Belinda, Değirmen, Asiye Nasıl Kurtulur, Kadının Adı Yok ve Bekle Dedim Gölgeye adlı altı filmin senaryosunu yazdı. 1989'da ilk yönetmenlik deneyimi olan Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal filminin senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi. Tarih Kötüdür (1985) ve Ağustos Babam Benden Hiçbir Şey Anlamıyor (1995) adlı şiir kitapları var.

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır