Teslimiyet

Ray Loriga

Çevirmen: Süleyman Doğru

Ağustos 2020

Atlantik Okyanusu'nun her iki yakasında İspanyolca dilinde yayımlanan eserlere verilen Alfaguara Roman Ödülü'ne 2017 yılında değer görülen Teslimiyet, sakin ve kararlı adımlarla sarsıcı bir sona doğru ilerleyen bir distopya.

Alfaguara ödül jürisi kendisine sunulan 665 roman arasından  kısa listeye seçilmiş altı roman üzerine fikirlerin beyan edildiği bir toplantının ardından, Teslimiyet'i ödüllendirmeye karar verdiğinde romanın adını da, yazarın adını da henüz bilmiyordu. Teslimiyet jüriye Zafer takma adıyla ve mahlasla sunulmuştu.

Jüri kararını açıklarken kapalı zarfta ismi Teslimiyet ve yazarı Ray Loriga olarak belirtilen kitap için şu değerlendirmeyi yaptı:

"Jüri, otorite ve kolektif manipülasyon üzerine Kafkaesk ve Orwellci bir öyküyü, herkesin bakışına ve hükmüne açık toplumlarımız hakkındaki bir meseli ödüllendiriyor.

Yazar, ahlakçılığa kapılmaksızın, beklenmedik mizahî fırça darbeleri ve mütevazı bir iç ses vasıtasıyla sürgün, kayıp, babalık üzerine ışıltılı bir hikâye anlatıyor.

Teslimiyet'in her sayfada şaşırtan olay örgüsü okuru, kitabı kapatmasının ardından daha bir süre etkisi altında bırakan sarsıcı bir sona doğru sürüklüyor."