Aslıhan Demirtaş

Armağan Ekici

Elif Kendir Beraha

 

 

5 Mart Salı 19:00

Calvino / İnsandan Başka

Aslıhan Demirtaş, Armağan Ekici

Moderatör: Elif Kendir Beraha

Calvino Konuşmaları

Dünyada Olmak / Ağaca Tünemek / Uçmak / Yuvalanmak / Ağ Örmek / Dalgalanmak / Yeşer(t)mek / Bitmek / Çiçek Açmak / Esmek / Parıldamak …

Italo Calvino’nun külliyatı, edebiyatın sınırlarını aşan disiplinlerüstü bir pratiğin yansıması olarak görülebilir. Calvino’yu Türkiye’deki mimarlık, tasarım ve sanatın kesişiminde düşünen Calvino 100+1 Yaşında! ekibi ile Calvino ve insandan başka üzerine karşılıklı konuşmak ve birlikte keşfetmek için Calvinoseverlere bir davet.

Mevsimler, kentler, çayırlar, ormanlar, deniz, hava, kuşlar, renkler, Güneş, Ay, yıldızlar, gezegenler…

Aslıhan Demirtaş: Araştırma, sanat ve ekolojiye dayalı genişletilmiş bir mimarlık pratiği olan Aslıhan Demirtaş Architecture, Design & Research Studio ve KHORA Office’in kurucusudur. ODTÜ’de lisans, MIT'de yüksek lisans eğitimini takiben Doha, Katar'daki İslam Sanatları Müzesi ve Japonya'daki Miho Şapeli projelerinde baş tasarımcı olarak Pritzker ödülü sahibi I.M. Pei ile işbirliği yaptı. Şu anda İstanbul'da faaliyet gösteren ofisini ilk New York’ta kurdu. Pratiğinin paralelinde Parsons at New School, Bilgi Üniversitesi'nde stüdyo yürütücülüğü yaptı ve Kadir Has Üniversitesi Kent ve Mimarlık Araştırmaları Yüksek Lisans Programı kurucuları arasında yer aldı. İşleri SALT Galata ve Ulus, Pratt Manhattan Gallery, Aronson Gallery, collectorspace ve Şârika Bienali’nde sergilendi. Graham Vakfı desteğiyle Aşı kitabını hazırlamakta olan Demirtaş, 2022 yılında 15. Dönem Ağa Han Mimarlık Ödülleri teknik değerlendirme komisyonunda görev aldı. 

Armağan Ekici: Ankara’da doğdu, Hollanda’da yaşıyor. ODTÜ İşletme Bölümünden mezun oldu. Edebiyat dünyasında çeviri ve denemeleriyle tanındı. Metinler-arası ilişkilerin izini sürüyor. Türkçeleştirdiği kitaplar arasında Doktor Katran ve Profesör Tüy Sistemi (Koridor Yayınları, 2022), Resimleri Okumak (Kırmızı Kedi, 2021), Bloomsday Kitabı: Adım Adım Ulysses (Norgunk, 2021), Kâtip Bartleby (Norgunk, 2021), Ulysses (Norgunk, 2021 (2012)), Alice’in Harikalar Diyarındaki Maceraları (Norgunk, 2019 (2015)), Aynanın İçinden ve Alice'in Orada Karşılaştıkları (Norgunk, 2019) ve Biçem Alıştırmaları (Sel, 2023 (2002)) bulunuyor. Lacivert Taşından Tabletler (Everest Yayınları, 2016) isimli ilk deneme kitabıyla Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü‘ne layık görülen Ekici'nin, ikinci deneme kitabı, Umut, kendi enkazından 2019’da (Everest) yayımlandı. Ekici'nin edebiyat yanı sıra müzik, sanat, çeviri ve bilim üzerine yazıları; Aç Yazı, K'4, Notos, Sabir Fikir, Monograf başta olmak üzere pek çok süreli yayında yer aldı.

Elif Kendir Beraha: Mimar, akademisyen ve sanatçı. fOlkolektif  tasarım platformunun kurucu ortağı. ODTÜ Mimarlık’ta lisans ve yüksek lisans, Columbia GSAPP’ta yüksek lisans eğitimi aldı. Doktora araştırmasını yerel taş ustalarının pratiğine malzeme, arazi ve mimarlık arasındaki ilişki üzerinden bakarak RMIT’de tamamladı. Sanatçı rezidanslarına, Olağanaltı (İstanbul Bienali, 2012) ve Calx Ruderalis İstanbulensis (29,9 km, 2021) işleri ile ulusal sergilere katıldı. Harran: Bir Ovanın Çehresi (StudioX, 2019) sergisini düzenledi. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çalışıyor, paylaşımlı stüdyo Salti19’da üretimlerine devam ediyor.

(Afiş fon görseli: Getty Images)

Katılım üst sınırına ulaştığımız için artık kayıt alamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır