4 Mart Pazartesi 21:00

oBiçim Yayınlar

Buğra Giritlioğlu

Moderatör: Mesut Varlık

Yayıncılık Konuşmaları

Bağımsız, butik, küçük, dar bütçeli, kendi işini kendi gören, ticari kaygısı yayıncılığına baskın çıkmayan birbirinden farklı yayınevlerinin yöneticileriyle gerçekleştirdiğimiz söyleşi dizimize bu ay oBiçim Yayınlar’ın Yayın Yönetmeni Buğra Giritlioğlu ile devam ediyoruz.

Buğra Giritlioğlu: İstanbul’da doğdu. 1989’da Robert Kolej’den mezun olduktan sonra lisansını Amerika’da Cornell Üniversitesi ve MIT’de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği alanında tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi MİAM’da müzikoloji dalında, Gürcü vokal polifonisini incelediği ikinci bir master yaptı. Boğaziçi Üniversitesi'nde dünya müziği dersleri verdi. Geçimini İngilizce bilimsel makale düzeltmenliği yaparak sağlamaktadır. 1989’dan bu yana Amerika, İngiltere (BBC Senfoni Korosu), Hollanda (Laurenscantorij) ve Türkiye’de pek çok koroda söyledi. Şiirleri Varlık, Natama, Gard ve Peyniraltı Edebiyatı gibi dergilerde yayımlandı. Şiir kitapları: sarılma f/ikirciği (2016, Komşu Yayn.) ve iki göz sıvı (2019, Pan Yayn.). Türkçeden İngilizceye çevirdiği roman ve öyküler Middle Eastern Literatures; şiirler ise Asymptote, Chicago Review, Exchanges (Iowa Üniversitesi), Mantis (Stanford Üniversitesi) ve Rusted Radishes (Beyrut) dergilerinde yayımlandı. Şiirleri Arapça, Azerbaycanca, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, Kurmanci ve Zazacaya çevrildi.

Mesut Varlık: 1980, İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünden ve Kültürel İncelemeler lisansüstü programından mezun oldu. İletişim Bilimleri doktora çalışmasını sürdürüyor. 25 yıllık editörlüğü sırasında her tür ve çeşitten kitabın editörlüğünü yaptı, birçok derginin yayın kurulunda yer aldı; söyleşileri, eleştiri yazıları, şiirleri, çevirileri birçok dergi ve kitapta yayımlandı. Türkiye’nin ilk kültürel incelemeler dergisi KÜLT’ün ve yaşama kültürü dergisi ONS’un kurucusu, yayın yönetmeniydi. F. Jameson’ın Siyasal Bilinçdışı (Yavuz Alogan’la) dâhil çevirisini üstlendiği bazı kitaplar bulunuyor. Açık Radyo’da çeşitli programlar hazırlayıp sunmaya devam ediyor. Axis Yayınları’nın “LitEra” dizisinin yayın yönetmenliğini sürdürmekte.

YouTube ilk gösterimi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır