Özge Ercan

Mehmet Erte

Mesut Varlık

25 Ocak Perşembe 19:00

Türkçenin Dudakları, Enver Ercan’ın Mirası

Özge Ercan, Mehmet Erte

Moderatör: Mesut Varlık

Yazar Konuşmaları

Enver Ercan 60’ına varamayacağından çok korkardı; 21 Ocak 2018’de 60 yaşını idrak ettiği gün hayata veda etti. Ardından geçen altı yılda dergilerde, kitaplarda onun elini arıyor hâlâ gözlerimiz. Şiirimizin, dergiciliğimizin, yayıncılığımızın bu özel ismi Enver Ercan’ı; hayatı boyunca üzerine titrediği kızı Özge Ercan ve Varlık dergisini ondan devralan yazar Mehmet Erte ile Mesut Varlık moderasyonuyla anacağız.

Özge Ercan: Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema TV bölümü mezunu. Bahçeşehir Üniversitesi'nde Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler yüksek lisansı yaptı. Gazeteciliğe Mediacat dergisinde başladı. Hürriyet İnternet Grubu’nda editörlük yaptı. Yasakmeyve dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevinde bulundu. Varlık ve Sıcak Nal edebiyat dergileri için söyleşiler yaptı. Babası Enver Ercan için Enver Ercan: Sen Sözcüğün Tekisin ve Enver Ercan: Ben Şiirimi Yazarım, Sonsuzluk Varsa Gider başlıklı iki kitap hazırladı. Kadir Has Üniversitesi’nde 12 sene boyunca dijital iletişim sorumlusu olarak çalıştı. Ercan, Mikroscope dergisinde Yayın Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Mehmet Erte: 1978’de doğdu. Üniversitede fizik okudu. “Suyu Bulandıran Şey” adlı dosyası 2003 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’ne (Seyyidhan Kömürcü’yle birlikte) değer görüldü ve aynı yıl Varlık Yayınları’nca kitaplaştırıldı. Alçalma adlı ikinci şiir kitabı 2010’da YKY’den çıktı. İki şiir kitabı 2016’da zoomkitap tarafından tek ciltte toplandı. Üçüncü şiir kitabı Çatlak, Edebi Şeyler etiketiyle 2021’de okurla buluştu. İlk öykü kitabı Bakışın Kirlettiği Ayna 2008’de, Sahte adlı romanı 2012’de, ikinci öykü kitabı Arzuda Bir Sapma ise 2015’te YKY tarafından yayımlandı. Eylül 2003’te Varlık Yayınları’nda editör olarak çalışmaya başladı. 2015’ten beri Varlık dergisinin editörlüğünü yapıyor. 

Mesut Varlık: 1980, İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünden ve Kültürel İncelemeler lisansüstü programından mezun oldu. İletişim Bilimleri doktora çalışmasını sürdürüyor. 25 yıllık editörlüğü sırasında her tür ve çeşitten kitabın editörlüğünü yaptı, birçok derginin yayın kurulunda yer aldı; söyleşileri, eleştiri yazıları, şiirleri, çevirileri birçok dergi ve kitapta yayımlandı. Türkiye’nin ilk kültürel incelemeler dergisi KÜLT’ün ve yaşama kültürü dergisi ONS’un kurucusu, yayın yönetmeniydi. F. Jameson’ın Siyasal Bilinçdışı (Yavuz Alogan’la) dâhil çevirisini üstlendiği bazı kitaplar bulunuyor. Açık Radyo’da çeşitli programlar hazırlayıp sunmaya devam ediyor. Axis Yayınları’nın “LitEra” dizisinin yayın yönetmenliğini sürdürmekte.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır