Mesut Varlık

9 Kasım Perşembe 19:00

Aynı Çocukluk, Başka Nesneler: İlhami Algör ile Serhan Ada

İlhami Algör - Serhan Ada

Moderatör: Mesut Varlık

Yazar Konuşmaları

Biri romancı, biri şair. Biri akademisyen, biri okur-yazar. Hayatın güzel şakalarından biri, ikisi de aynı yılın aynı gününde dünyaya gelirler. Biri İstanbul’da, biri İzmir’de. Biri, “Çocukluk Nesneleri”ni yazdı, biri P24Blog’ta “Nesneler Anlatabilirler” serisini. 1955’ten bugüne, aynı çocukluk, başka nesnelerle nasıl yaşandı?

Türkiye’nin nesnelerini iki yazarın çocukluğunda arayacağız...  

İlhami Algör: 1955’te İstanbul Suriçi’nde doğdu. Kitapları: Çanakkale Yalı Hanı ve Han Sakinleri (Everest Yayınları, 2007), Karabakal Ötüyor (Everest Yayınları, 2008), Ma Sekerdo Kardaş? (Doğan Kitap; 2010; İletişim Yayınları, 2018), Kalfa ile Kıralıça (İletişim Yayınları, 2013), Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (İletişim Yayınları, 2014), Albayım Beni Nezahat ile Evlendir (İletişim Yayınları, 2015), İkircikli Biricik (İletişim Yayınları, 2015), Hisli Kirpi (2021). 

Serhan Ada: 15 Ekim 1955’te İzmir’de doğdu. Saint-Joseph Fransız Lisesi’nin ardından, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğrenim gördü. Aynı dalda yüksek lisans ve doktora yaptı. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra 1997 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi (lisans) ve Tasarım Kültürü ve Yönetimi (lisansüstü) bölümlerinin kurucu başkanlığını üstlendi. 2007 yılında Santralİstanbul’un kurucu direktörü oldu. UNESCO Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kültürel İfadelerin Çeşitliliği Komitesi başkanlığı yaptı. 9 sayı çıkan FOL dergisinin yayın kurulunda görev aldı ve yazılar yazdı. 1997–2010 yılları arasında Radikal gazetesinde “İnce/Uzun” başlığıyla köşe yazıları yazdı. Barselona (Universitat de Barcelona), Lyon (Université Lumière Lyon 2), Beyrut (Université Saint-Joseph), Almanya Hildesheim (University of Hildesheim), Torino (ILO School of Development), New Jersey (Rutgers University), Venedik (IUAV) ve Bologna’da (Università di Bologna, GIOCA) dersler ve seminerler veren Doç. Dr. Serhan Ada, İzmir’in kültür politikası geliştirme çalışmalarına 2009’dan bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Danışmanı (2009-2014) ve İzmir Akdeniz Akademisi Kültür Sanat Koordinatörü (2012-) olarak katkıda bulundu. 2018 yılında Akbank Sanat - Konuşmaları isimli projeyi hayata geçirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi bölüm başkanıdır ve sanat kuramı, kültür politikası ve kültür tarihi üzerine dersler vermektedir. Doç. Dr. Serhan Ada ayrıca, UCLG Kültür İçin Gündem 21 Pilot Kentler Programında uzman olarak çalışıyor.

Mesut Varlık: 1980, İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünden ve Kültürel İncelemeler lisansüstü programından mezun oldu. İletişim Bilimleri doktora çalışmasını sürdürüyor. 25 yıllık editörlüğü sırasında her tür ve çeşitten kitabın editörlüğünü yaptı, birçok derginin yayın kurulunda yer aldı; söyleşileri, eleştiri yazıları, şiirleri, çevirileri birçok dergi ve kitapta yayımlandı. Türkiye’nin ilk kültürel incelemeler dergisi KÜLT’ün ve yaşama kültürü dergisi ONS’un kurucusu, yayın yönetmeniydi. F. Jameson’ın Siyasal Bilinçdışı (Yavuz Alogan’la) dâhil çevirisini üstlendiği bazı kitaplar bulunuyor. Açık Radyo’da çeşitli programlar hazırlayıp sunmaya devam ediyor. Axis Yayınları’nın “LitEra” dizisinin yayın yönetmenliğini sürdürmekte.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır