Ahmet Kuyaş

Mesut Varlık

29 Ekim Pazar 17:00

Dünyada Cumhuriyet: Tarih Kimden Yana?

Ahmet Kuyaş

Moderatör: Mesut Varlık

Tarih Konuşmaları / YouTube gösterimi

Cumhuriyet’in 100. yıldönümü gününde tarihçi, akademisyen, yazar Ahmet Kuyaş ile “Cumhuriyet” fikri etrafında bir yayın üçlemesine başlıyoruz. Yılın son sezonundaki bu ilk yayında, Mesut Varlık moderasyonunda Ahmet Kuyaş ile “Cumhuriyet” fikrinin ve yönetim şeklinin dünyadaki serencamını konuşuyoruz. “Tarihte cumhuriyet yönetimini seçen ülkeler kadar seçmeyen, hatta halen krallıkla yönetilen ülkeler de var. Neden?” sorusuyla başlıyoruz... Bu yayın aynı zamanda, ilk iki sezonumuzda yayınlanan “Nutuk” üzerine gerçekleştirdiğimiz 6 yayınlık serinin de (https://www.youtube.com/watch?v=6JyRqEQCcnQ) tamamlayıcısı özelliğini taşıyor.

Ahmet Kuyaş: Haute-Bretagne Üniversitesi’nden tarih lisansı ve McGill Üniversitesi’nden tarih doktorası aldı. Princeton Üniversitesi’nde okutmanlık ve Mount Holyoke College’da öğretim üyeliği yaptı. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim üyeliğinden 2019'da emekli oldu. Geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet tarihleri genel ilgi alanı.

Mesut Varlık: 1980, İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünden ve Kültürel İncelemeler lisansüstü programından mezun oldu. İletişim Bilimleri doktora çalışmasını sürdürüyor. 25 yıllık editörlüğü sırasında her tür ve çeşitten kitabın editörlüğünü yaptı, birçok derginin yayın kurulunda yer aldı; söyleşileri, eleştiri yazıları, şiirleri, çevirileri birçok dergi ve kitapta yayımlandı. Türkiye’nin ilk kültürel incelemeler dergisi KÜLT’ün ve yaşama kültürü dergisi ONS’un kurucusu, yayın yönetmeniydi. F. Jameson’ın Siyasal Bilinçdışı (Yavuz Alogan’la) dâhil çevirisini üstlendiği bazı kitaplar bulunuyor. Açık Radyo’da çeşitli programlar hazırlayıp sunmaya devam ediyor. Axis Yayınları’nın “LitEra” dizisinin yayın yönetmenliğini sürdürmekte.

YouTube ilk gösterimi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır