Hakan Gürvit

Özgür Öğütcen

Mesut Varlık

21 Nisan Cuma 21:00

Marx ile Freud’un Arasındaki Kayıp Halka: Keyfin Emeği

Moderatör: Mesut Varlık

Hakan Gürvit - Özgür Öğütcen

Psikanaliz Konuşmaları

Kapitalist Bilinçdışı kitabının yazarı, Sloven filozof Samo Tomšič'in Marx ile Freud arasındaki kayıp halkayı kurma çalışmasının devamı niteliğindeki kitabı Keyfin Emeği, kimlik politikalarının ötesine geçerek kapitalizme direnişin imkânları ve bunun nasıl örgütlenebileceği üzerine düşünüyor. Lyotard’ın “libidinal ekonomi” kavramının psikanalitik çıkmazlarının analizine kalkışıyor. Politika, ekonomi ve psikanaliz üçgenindeki bu çetin tartışmayı kitabın çevirmeni Hakan Gürvit ve yayıncısı Özgür Öğütcen, Mesut Varlık’ın moderatörlüğünde konuşacaklar. 

İ. Hakan Gürvit: 1983 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mecburi hizmetini izleyerek 1986-1991 tarihleri arasında aynı fakültenin Nöroloji Anabilim Dalı’nda nöroloji uzmanlık eğitimini tamamladı. Bu sürenin sonunda bir süre Boston, ABD’de Dr. Marsel Mesulam’ın yanında davranış nörolojisi eğitimi aldı. 1992 yılında uzmanlık eğitimi aldığı bölümde başasistan oldu. Başlangıçtan beri çalışmaları davranış nörolojisi ve bir süre sonra hareket bozukluklarında yoğunlaştı. Anabilim dalında Davranış Nörolojisi ve Hareket Bozuklukları Birimi’nin (DNHBB) kuruluşunda bulundu. 1997 yılı sonunda doçent, 2009 yılında profesör oldu. 2013 Mayıs'ında, 2019 Mayıs'ına kadar sürdüreceği bölümün anabilim dalı başkanlığı görevine getirildi. DNHBB’de çalışmalarını sürdürürken, birim 2021 yılında bilim dalına dönüştüğünde DNHB Bilim Dalı başkanlığı görevine getirildi. Web of Science kayıtlarına göre halen (Mart 2022) 176 yayınına 4890 adet sitasyon almış ve bu yayınlarla 29 H endeksine ulaşmıştır. Alzheimer Derneği, Beyin Araştırmaları Derneği, Nöropsikoloji Derneği gibi derneklerde başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği, üç dönem İstanbul Tabib Odası Onur Kurulu üyeliğinde bulundu. 14 Mart 1997'de Türk Tabibler Birliği Onur Ödülü'nü aldı.

Özgür Öğütcen: Psikanalist ve psikiyatrist. Psikanaliz, ideoloji eleştirisi, özne/öznellik ve psikanalizin klinik uygulamalarıyla ilgilenmektedir. 2000’li yılların başlarından itibaren bu alanlarda yazmış, düşünmüş ve çeviriler yapmıştır. Bir grup entelektüel ile birlikte Suret dergisinin hayata geçirilmesinde rol oynamıştır. Türkiye’de Lacancı psikanalizin tanınmasında ve uygulamaya konmasında katkıları olmuştur. Bilgi Üniversitesi’nde Kültürel İncelemeler bölümünde öğretim görevlisidir; psikanaliz ve popüler kültür konularında verdiği derslerde pek çok temel psikanalitik metni popüler kültür ürünleriyle birlikte ele almaktadır. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi’nde klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerine süpervizyon vermektedir. Lacancı psikanaliz alanında yapılan pek çok yayına ve kitap çevirisine öncülük etmiştir, bunlar arasında Bruce Fink, Darian Leader ve benzeri yazarlar sayılabilir. 2021 yılında ilk kitabı Lacancı Başlangıçlar (Beyoğlu, 2021) yayımlanmış ve yine aynı yıl çok yazarlı bir kitap olan Lacan au-delà des frontières kitabında Türkiye’de Lacancı psikanaliz üzerine bir kitap bölümü yayımlanmıştır.

Mesut Varlık: 1980, İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünden ve Kültürel İncelemeler master programından mezun oldu. İletişim Bilimleri doktora çalışmasını sürdürüyor. 25 yıllık editörlüğü sırasında neredeyse her tür ve çeşitten kitabın editörlüğünü yaptı, birçok derginin yayın kurulunda yer aldı; söyleşileri, eleştiri yazıları, şiirleri, çevirileri birçok dergi ve kitapta yayımlandı. Türkiye’nin ilk kültürel incelemeler dergisi Kült’ün kurucusu, yayın yönetmeniydi. F. Jameson’ın Siyasal Bilinçdışı (Yavuz Alogan’la) dâhil çevirisini üstlendiği bazı kitaplar bulunuyor. Açık Radyo’da beş yıl boyunca üç ayrı program hazırladı, sundu. Konsol Kitapları’nın ve ONS-Yaşama Kültürü dergisinin yayın yönetmeni.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır