Nilüfer Kuyaş

4 Nisan Salı 21:00

“Hocam deprem olacak mı?” Kandilli Rasathanesi’nin Tarihi

Prof. Dr. Mustafa Aktar

Kültür Konuşmaları

Bir kültür eğer akli ilimler yerine nakli ilimlere daha çok bağlıysa, siyasi yönetimi de daha otoriter mi olur? Osmanlılardan Cumhuriyet’e Türkiye’nin bilimle ilişkisi ne kadar değişti? Deprem bilimi ülkede nasıl başladı ve ne kadar ilerledi?

Rasathane ile Bilimde Yüz Elli Yıl kitabında (Yapı Kredi Yayınları 2022) Prof. Dr Mustafa Aktar, yetkin bilgisiyle ve zarif üslubuyla, sadece Kandilli Rasathanesi’nin hikayesini değil, hem bilim tarihini hem de bütün bir ülkenin tarihini yazıyor; hatta zihniyet ve fikir tarihine katkı yaptığı söylenebilir.

Büyük Maraş-Antakya depreminin ardından, önemli bir deprem bilimciyle birlikteyiz bu akşam. Ulusal Ölçekli Sismik Ağın kurulmasına öncülük etmiş ve Deprem Konseyi üyeliği yapmış olan Mustafa Aktar ile, ülkenin en önemli bilimsel kurumlarından birini konuşacağız...

Prof. Dr. Mustafa Aktar: Boğaziçi Üniversitesi akademi üyesidir. Üniversite eğitimini elektronik mühendisliği dalında, lisanstan doktoraya sırasıyla Manchester Üniversitesi, Imperial College ve Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. Sayısal iletişim ve sinyal analizi konusunda uzmanlaştı. TÜBİTAK Temel Bilimler Enstitüsü’nde yer bilimleri alanında araştırmacı olarak çalıştı. Burada yürüttüğü Ulusal Sismik Ağ Projesi ile Türkiye’deki ilk sismik kayıtçıları ve sayısal ağı geliştirdi. 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne profesör olarak geri döndü. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün lisansüstü programında dersler verdi. Akademik yaşamının bundan sonraki bölümünde sadece sismoloji bilimine odaklandı ve deprem konusunda yayınlar yaptı. 2004 yılında Ulusal Deprem Konseyi’ne üye seçildi. Bilim tarihine olan ilgisi ise rasathanede yıllarca birikmiş olan eski gözlem aletleri ile başladı. 

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır